Dél-afrikai külügyminiszter: öt ország megerősítette csatlakozását a BRICS-hez
A tagállamok szerint az új országok belépése elősegítheti az általuk elavultnak minősített világrend átalakulását.
A tagállamok szerint az új országok belépése elősegítheti az általuk elavultnak minősített világrend átalakulását.
Javier Milei nem kíván közösködni Brazíliával, Oroszországgal és Kínával.
Kusza kritériumok alapján enged be új tagokat a BRICS-csoport, amely a multipoláris világrendben akar saját erőközpontot létrehozni Amerikával és szövetségeseivel szemben, de könnyen a nagyhatalmi célokat tápláló Kína segédcsapata lehet.
A feltörekvő országok csoportosulásának vezetőit Johannesburg látja vendégül.
Három éves Covid-kényszerszünet után most először találkoznak személyesen Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika vezetői egymással, de Putyin már lemondta a részvételt, mert háborús bűnösként körözik a világban. A mostani nemzetbiztonsági konferencia előkészíti a csúcstalálkozót, melyet augusztusban rendeznek meg Dél-Afrikában.
A Kína és Oroszország dominálta BRICS-csoport köré gyűlhetnek az ukrajnai háborút maguktól távolinak érző – korábban a harmadik világként emlegetett –globális dél államai, amelyek keresik a helyüket. Ez nem jelenti, hogy elfogadnák Peking vagy Moszkva gyámságát.
Az Európai Unió embargót hirdetett az orosz olajra, hogy így gyengítse Putyin agresszióját Ukrajnában. India viszont növelte vásárlásait hiszen 30%-os árengedménnyel juthat orosz olajhoz. A londoni Guardian szerint így kiskapu nyílt Oroszországból Indián keresztül Európa felé.
Hideg zuhany Oroszországnak Pekingben, amely jelenleg a BRICS virtuális csúcs házigazdája.
Virtuális csúcsot tart a BRICS – Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika szövetsége. Hszi Csinping elnök – a csúcs házigazdája – bírálta a szankciós politikát, amelyet az USA és más nyugati államok alkalmaznak ellenfeleikkel szemben. Narendra Modi indiai miniszterelnök részt vesz a virtuális csúcson, de elutasítja az USA bírálatát.
A maga javára fordítaná a Zöld-foki Köztársaság, hogy stratégiai elhelyezkedése miatt nemcsak az EU, hanem az USA és Kína is megvetné a lábát a szigetcsoporton. A turistaparadicsom célja, hogy a Dél Izlandjává váljék.
Magyarország részt vehet egy kongresszusi központ megépítésében az oroszországi Cseljabinszkban, legalábbis a terület kormányzója felajánlotta ennek a lehetőségét, a magyar nagykövet szerint pedig tárgyalhatnak is a tervről.
A BRICS néven emlegetett vezető fejlődő országok – Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika – külön nemzetközi bankot hoztak létre, amely az Új Fejlesztési Bank nevet viseli.