A feltörekvő országok csoportosulásának vezetőit Johannesburg látja vendégül.
Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök kedden kijelentette, hogy a BRICS-országoknak (Brazília, India, Kína, Oroszország) célja a fejlődő globális dél megszervezése, és nem az Egyesült Államokkal és a G7-csoporttal való versengés. A brazil elnök megjegyzései az elképzelések jelentős eltérésére utalnak, miközben a csoport – Brazília, Oroszország, India, Kína, India és Dél-Afrika – johannesburgi csúcstalálkozójukra érkező vezetői a csoport bővítését mérlegelik, mivel egyes tagok a Nyugat ellensúlyává kívánják azt tenni.
Az ukrajnai háború által kiváltott fokozott globális feszültségek, valamint Peking és az Egyesült Államok növekvő rivalizálása arra késztette Kínát és Oroszországot – amelynek elnöke, Vlagyimir Putyin virtuálisan vesz részt a találkozón –, hogy a BRICS-csoport megerősítésére törekedjen.
Az Egyesült Államok és Európa globális dominanciájával vetekedni képes, kibővített BRICS-ről alkotott elképzelésüket azonban egyes tagok szkeptikusan fogadták. A bővítésről szóló vita kimenetele pedig meghatározhatja a kohézió hiánya miatt régóta bírált blokk jövőjét – áll a Reuters által kiadott összefoglalóban.
Nem akarunk a G7, a G20 vagy az Egyesült Államok ellenpontja lenni
– mondta a brazil Lula kedden Johannesburgból a közösségi médiában sugárzott üzenetében. „Mi csak magunkat akarjuk megszervezni".
A csúcstalálkozónak otthont adó Dél-Afrika kedd reggel – még a csúcstalálkozó kezdete előtt – állami látogatáson fogadta a BRICS bővítésének legfőbb támogatóját, Hszi Csin-ping kínai államfőt.
Biztos vagyok benne, hogy a közelgő csúcstalálkozó fontos mérföldkő lesz a BRICS-mechanizmus fejlődésében
– mondta Hszi nem sokkal Dél-Afrikába érkezése után.
Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök a Hszivel folytatott kétoldalú találkozó során elmondta, hogy országaik "hasonló nézeteket" vallanak a bővítéssel kapcsolatban.
„Osztjuk az Ön nézetét, Hszi elnök úr, hogy a BRICS egy létfontosságú fórum, amely fontos szerepet játszik a globális kormányzás reformjában, valamint a multilateralizmus és az együttműködés előmozdításában az egész világon" – mondta.
Narendra Modi indiai miniszterelnök is részt vesz az augusztus 22-24. közötti csúcstalálkozón.
Putyin, akit nemzetközi elfogatóparancs alapján köröznek Ukrajnában elkövetett állítólagos háborús bűnök miatt, nem utazik Dél-Afrikába.
Oroszországot személyesen Szergej Lavrov külügyminiszter képviseli.
A bővítés kérdésén túl a tagállamok helyi valutái használatának ösztönzése is szerepel a csúcstalálkozó napirendjén. A dél-afrikai szervezők szerint azonban nem lesz szó a BRICS-valutáról, amely ötletet Brazília vetett fel az év elején a dollárfüggőség alternatívájaként.
Vitás pontok
A BRICS továbbra is egy széttartó csoport: Kínától, a világ második legnagyobb gazdaságától, amely most a lassulással küzd, egészen a gazdaságilag igencsak apró Dél-Afrikáig terjed, amely napi áramkimaradásokat okozó energiaválsággal küszködik.
Oroszországot pedig szankciókkal sújtják az ukrajnai háborúja miatt, és szeretné megmutatni a Nyugatnak, hogy még mindig vannak barátai.
India azonban egyre inkább közeledik a Nyugat felé, akárcsak Brazília, új vezetője alatt.
Két tag – India és Kína – időnként összeütközésbe került egymással vitatott határuk mentén, ami tovább növeli a döntéshozatali kihívást egy olyan csoportban, amely a konszenzusra támaszkodik.
A bővítést már régóta célul kitűző Kína azt reméli, hogy a szélesebb körű tagság nagyobb befolyást ad a csoportosulásnak, amely a világ népességének mintegy 40 százalékát és a globális GDP egynegyedét foglalja magába.
A vezetők kedd este vacsorán vesznek részt, ahol minden bizonnyal már szóba kerülnek az új országok felvételének lehetséges keretei és kritériumai.
Oroszország nagyon szeretne új tagokat felvenni.
India, amely óvakodik a kínai dominanciától, és kerülné a rohanó terjeszkedést, „pozitív szándékkal és nyitottan áll hozzá a találkozóhoz" – mondta Vinay Kwatra külügyminiszter hétfőn. Brazília eközben aggódik amiatt, hogy a BRICS bővítése csökkenti befolyását, bár Lula kedden megismételte, hogy szeretné, ha a szomszédos Argentína is csatlakozna a blokkhoz.
Bár a BRICS bármilyen bővítése még igencsak kérdéses, a csoportosulás ígérete, hogy a fejlődő világ vezetőjévé válik, és alternatívát kínál a gazdag nyugati országok által uralt világrenddel szemben, máris komoly visszhangra talált.
Dél-afrikai tisztviselők szerint több mint 40 ország jelezte érdeklődését a BRICS-hez való csatlakozás iránt. Közülük közel két tucatnyian hivatalosan is kérték felvételüket, és néhányan várhatóan képviselőket is küldenek Johannesburgba.