Fontos lépés: sikert hozott az első tesztje a SpaceX és a T-Mobile közös, űrbéli mobilhálózatának, így hamarosan ott is lehet majd térerő, ahol jelenleg az elképzelhetetlen.
Hamarosan megkezdi a bármely okostelefonnal használható, közvetlen műholdas mobilkapcsolat tesztelését a SpaceX, első körben csak szöveges üzenetküldéssel. 2025-től azonban a tervek szerint már gyakorlatilag minden elérhető lesz, az internet és a mobilos hanghívás is.
10 Mbit/s letöltési sebességet értek el a BlueWalker 3 műholdra kapcsolódva az AST SpaceMobile szakemberei egy teszt során, ezzel még közelebb kerülhet a műholdas mobilinternet korszaka.
Hiába érkeztek már meg az első 5G-képes készülékek, a használatukra egy ideig még várni kell. És érdemes is lesz várni, mert nemrég három biztonsági rést is találtak az 5G-s kommunikációban.
Ettől a hónaptól már a T-Systems üzleti ügyfelei is használhatják a 4G hálózatot hanghívások fogadására és indítására Magyarországon – közölte a szolgáltató. A hang minőségén és a gyorsaságon túl a szolgáltatás legfontosabb előnye, hogy hívás közben is aktív a mobilinternet-kapcsolat.
2019-re valósulhat meg a terv. Ezáltal lehetővé válik a nagy felbontású streaming szolgáltatást a holdi felszínről a Földre. A projekt az első magánfinanszírozású Hold-misszió része – jelentették be a barcelonai Mobil World Congress szakkiállításon.
Folyamatosan növekszik a mobil szélessáv használata, de egy minőségi ugrás is következik: az Ericsson előrejelzése szerint 5-6 év múlva már 1 milliárd eszközön 5G-előfizetést használunk majd.
Dinamikusan nő a globális adatforgalom, és Magyarországon is egyre nagyobb az igény a szélessávú szolgáltatások iránt. A mobilhálózati fejlesztések az utóbbi évben felgyorsultak. A havi mobil adatforgalom a világon tavaly 2,5 exabájt (azaz 2500 milliárd gigabájt), az idén 4,2 exabájt, 2019-ben pedig már 24,3 exabájt lesz a Cisco Systems adatai alapján. A mobil forgalom tehát egyre nagyobb sebességgel emelkedik. Ebben többek között szerepe van a gépek közötti vezeték nélküli kommunikációnak, de annak is, hogy a mobil penetráció egyre teljesebbé válik (azaz a lakosság egészéhez viszonyítva egyre többen használnak mobilnetet), s az emberek mind inkább az okostelefonjukon vagy tabletjükön keresztül lépnek fel a netre.
A mobil internet egyre inkább részévé válik az üzleti tevékenységnek, mert ez alapozza meg, hogy a szakemberek rugalmasan, a munkaidejüket hatékonyan kihasználva szervezhessék meg a tevékenységüket, miközben az irodájuktól távol is teljes értékű munkakörnyezetet vehetnek igénybe. A 4G mobilhálózatok adta lehetőségek azért újraírják a vállalati folyamatokat.
Egyetlen igazán nagy léptékű beruházás sem történt a telekomszektorban, és bár a különadók végül nem verték ki a biztosítékot Brüsszelben, az iparág fejlődési kényszerét a kormány nem tudja a házon belüli megoldásokkal kielégíteni. A választások után a Magyar Telekom vezérigazgatója ezért arra számít, hogy az új kabinet és a nagy mobilszolgáltatók a korábban kötött stratégiai megállapodásokat a tárgyalóasztalnál finomítják majd tovább. Christopher Mattheisent arról is kérdeztük, miért nincs kielégítő mobilszolgáltatás a vasúti fővonalakon, illetve: behozhatók-e valaha az elvesztegetett évek?