A gumiabroncs összeköti a járművet az úttesttel, ezért strapabírónak és megbízhatónak kell lennie.
A gumiabroncs összeköti a járművet az úttesttel, ezért strapabírónak és megbízhatónak kell lennie. Ahhoz, hogy a gumik sokáig bírják, összegyűjtöttünk néhány jó tanácsot.
1., Kéthetente ellenőrizzük a gumikat. Nem csak a gumik szélei, hanem a futófelület átvizsgálása is ugyanolyan fontos. Így a padkázások, vagy a szögek okozta sérüléseket idejekorán felfedezhetjük és így gyorsabban el is távolíthatjuk. A nem egyenletesen kopó futófelület legtöbbször a rosszul beállított, vagy akár hibás futóműre utal. Ilyenkor érdemes a szervizt felkeresni.
2., Az átvizsgáláskor ne feledkezzünk meg a profilmélység ellenőrzéséről sem. Legalább 1,6 mm az előírás a nyári guminál, azonban a szakemberek és a gyártók javasolják a gumik cseréjét már 2,5 mm profilvastagság alatt is. A téli guminál a törvény által előírt profilmélység 4 mm, mivel ez alatt a fontos téli tulajdonságok elveszhetnek. Általánosságban érvényes, hogy a túl kevés profilvastagság hosszabb féktávolságot eredményez.
3., A levegő mennyisége a gumiban is fontos tényezője a gumi hosszú élettartamának, és ezenkívül az autó fogyasztását és a biztonságot is befolyásolja. Ezért ellenőrizzük a nyomást a gumikban ugyancsak kéthetente, illetve hosszú út előtt. A túl nagy nyomás a gumi közepén erős kopást és magasabb gördülési zajt, elsősorban hosszabb féktávolságot, merev útfekvést okozhat, ami csökkentheti a biztonságot. A túl alacsony levegőnyomás a kerékben ezzel ellentétben magasabb fogyasztást és gumikopást eredményez, a kormányzási és vezetési pontosságot is rontja. A helyes levegőnyomást az autó használati utasításában találjuk. A nyomást még a gumi hideg állapotában, lehetőség szerint röviddel az indulás után ellenőrizzük.
4., A kíméletes vezetés jelentősen hozzájárul a gumik hosszú élettartamához. Kerülje a felesleges érintkezéseket a padkákkal a vezetés és a parkolás során egyaránt. Ha mégis padkán kell áthaladnia, haladjon lassan és a legjobb, ha 90 fokos szögben, hogy a gumik egyenlő mértékben terhelődjenek.
5., A gumik rendszeres tisztítása az optikai hatás mellett még azzal az előnnyel jár, hogy a sérülések jobban látszanak. A tisztításhoz használjunk szappanos vagy mosogatószeres vizet. Az olajos vagy oldószeres tisztítószerek használata nem ajánlatos, mivel ezek az anyagot megkezdik, és rövidéletűvé tehetik. A kerek szórófejes, magasnyomású vízborotva használatát néhány gumigyártó kifejezetten tiltja. Lapos szórófejes vízborotvánál is érvényes, hogy legalább 20 cm távolságot kell tartani a gumitól.