Újfajta biztosítási csalással próbálkoznak az ügyeskedők.
Az Allianz biztosító brit részlege szerint 300 százalékkal nőtt három év alatt azon esetek száma, amikor valamilyen képszerkesztővel hamisítanak meg fotókat és nyújtanak be kártérítési igényt a képeken szereplő járműre – írja a Guardian oldala. A biztosítók szerint ez módszer a következő nagy dobás, amivel a csalók próbálkoznak.
Egy példát is hoztak, amelyen egy ezüstszínű Ford furgon képét manipulálták és jelentettek be rá kárigényt. A hamisított képeken egy törött lökhárítós autó látható, amihez csatoltak egy szintén hamis javítási számlát is, közel ezer font, nagyjából 450 ezer forintos értékben.
A biztosító csalások elleni csapata viszont kiszúrta, hogy ez a kép teljesen megegyezik egy közösségi oldalon lévővel, kivéve persze az utólagos sérüléseket, amit rászerkesztettek.
A Guardian megemlíti azt is, hogy terjedőben az a csalás is, amikor hamis rendszámot manipulálnak egy roncstelepen álló kocsira, majd kárigényt nyújtanak be rá, mintha a rendszámos kocsival történt volna baleset. Ha nem történik helyszíni szemle, és a kárügyintéző befogadja az igényt, akkor komoly összeget csalhatnak ki így.
A biztosítók szerint egyébként egyre többen próbálkoznak deepfake technológiával teljesen manipulált kárigényekkel is, amelyek gyakran teljesen hamis szakértői jelentéseket és javítási becsléseket tartalmaznak.
„A múltban, ha valaki töréskárral akart trükközni, akkor fizikailag is meg kellett történnie a balesetnek. Manapság már kizárólag számítógéppel is létrehozhatnak kamu kárigényeket teljes dokumentációval” – mondta Scott Clayton a Zurich biztosító angliai részlegének vezetője. A jogosulatlan kárfizetések megelőzése jelenőt többletmunkát igényel a biztosítók részéről, így akár további bizonyítékokat is kérhetnek a sérült autókról.