Autó László Ferenc 2023. június. 13. 07:59

Francia fricska: kipróbáltuk a Citroën ötletbomba prototípusát, a meghökkentő Olit

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Nem, ez nem egy újabb 2,5 tonnás, sok száz lóerős polgárpukkasztó elektromos luxusterepjáró, hanem egy pehelykönnyű és minimalista futurisztikus járgány, amellyel végre tényleg tehetünk valamit a környezetünkért. Teszten a Citroën Oli.

Mostanság szinte még a csapból is a politikailag abszolút korrekt zöld rendszámos kocsik folynak, amelyek jelentős része ólomnehéz, bivalyerős és luxustól tocsogó kivitelben vágja az arcunkba a környezetkímélő világmegváltás ígéretét.

Jelen tesztalanyunk is zöld rendszámos és tisztán elektromos, azonban minden eddigitől eltérő irányból próbálja megvilágítani az autózás fenntartható és valóban környezettudatos jövőjét.

Kipróbáltuk a Citroën Olit,a mely nemcsak furcsa formájával, hanem megannyi praktikus ötletével is masszívan magára irányítja a figyelmet (a rengeteg részletfotóért érdemes a galériára kattintani).

László Ferenc

Rendszámos prototípus

Vágjunk is rögtön a közepébe: az Oli egy egyetlen példányban készült prototípus, amely a hasonló járgányok túlnyomó többségétől eltérően valódi funkcionális tárgy, sőt akár minden további nélkül vezethető is a közúti forgalomban. Sokkal több, mint egy csupán vizuális meghökkentésre szánt, lényegében céltalan koncepcióautó.

László Ferenc

A külső megjelenésért felelős fődesigner, Raphaël Doukhan keze bátran bánt a ceruzával és a CAD szoftverrel, az abszolút egyedi vonalvezetésű Olit egyszerűen nem lehet nem észrevenni. Talán az első szélvédő a legsokkolóbb elem: teljesen merőlegesen áll, de nem ok nélkül. A sík üveglapot ugyanis sokkal egyszerűbben és olcsóbban lehet legyártani, mint napjaink divatos ívelt szélvédőit.

Joggal merülhet fel a kérdés, hogy mégis mi a helyzet a légellenállással, amire a francia gyártó azt válaszolja, hogy az Olit kifejezetten városba szánják, és mivel 110 km/h a végsebessége, a merőleges frontüveg nem sok vizet, pontosabban levegőt zavar.

László Ferenc

Masszív

Amikor már a kompakt kategóriában is megszokott dolog az 1,5 tonnás tömeg, addig az Oli mindössze 1000 kilogrammot nyom.

Az autó tetejét és motorháztetejét a BASF-fel közösen fejlesztett különleges táblák alkotják, amelyek üvegszálas merevítőlemezek közé préselt, méhsejt-szerkezetes újrahasznosított hullámpapírból készültek. Nemcsak könnyűek, hanem olyan merevek és erősek, hogy minden további nélkül rájuk is lehet állni.

Nehéz elhinni, de tény, hogy ezek a 6 kilogrammos panelek elbírják egy felnőtt ember tömegét. Kipróbáltuk, a Citroën tényleg nem a levegőbe beszél.

László Ferenc

A tömeg leszorításában a relatíve alacsony kapacitású, a városi használathathoz mégis tökéletesen passzoló akkumulátor is fontos szerepet játszik. 50-100 kWh helyett ezúttal csak 40 kWh-t kapunk, de az átgondolt koncepció miatt ez is elegendő 400 kilométeres hatótávhoz.

Ráadásul a megfelelő gyorstöltővel alig több, mint 20 perc alatt letudható a feltöltés 20-ról 80 százalékra, illetve az Oli 3,6 kW-tal tölteni is tudja a rácsatlakoztatott eszközöket. A fejlesztők szerint a kocsi akár 12 órán át képes energiával ellátni egy 3 ezer W-os fogyasztót.

László Ferenc

László Ferenc
Elő a 3D-nyomtatóval!

A költségek leszorítása érdekében nemcsak a lökhárítók, hanem az ajtók is szimmetrikus kialakításúak. Utóbbiak szekrényajtó szerűen nyílnak, a beszállást segíti, hogy a szupermerev karosszériából ki lehetett hagyni a B-oszlopot.

A könnyű csővázas üléseket 3D-nyomtatás segítségével készítették: míg egy modern ülésben átlagosan 37 alkatrész található, az Oli üléseit 8 elemből szerelik össze. Ráadásul nemcsak jól mutatnak, hanem tapasztalataink szerint egész kényelmesek is, hiszen mégis csak egy hamisítatlan Citroënhez van szerencsénk.

László Ferenc

Az ajtók is szuperkönnyűek, nincs bennünk semmilyen hangszóró és ablakemelő szerkezet, a nagyméretű oldalablakok oldalirányban hagyományos kézierővel kifelé nyithatók.

Az átlagos 75 helyett mindössze 34 alkatrészt felvonultató műszerfalon egy vékony kijelzőcsík fut végig, amelynek látványos animációit és minden megjelenített információját a középső töltőslotba csúsztatott okostelefonunk processzora biztosítja. Így ugyanis meg lehetett spórolni a drága infotainment rendszert.

Normál hangszórók helyett két hengeralakú Bluetooth hangfalat kapunk, melyek egy laza mozdulattal kivehetők a műszerfal oldalából. Az utastér akár slaggal is tisztítható, a víz a két elülső lefolyón könnyen leereszthető. Tárolókból nincs hiány, bárhová nyúlunk, találunk valamilyen kisebb-nagyobb rekeszt, ahol remekül elférnek a cuccaink.

László Ferenc

László Ferenc
Városi pickup

4,2 méteres hossza révén az Oli körülbelül akkora, mint az aktuális VW Golf, de persze sokkal terepjárosabb hangulatú, mint a németek kompaktja. Sőt az Oli igazából egy városi pickup, amelynek 99,4x58,2x68 centiméteres platóján sok minden elfér.

Hosszabb tárgyak szállításakor remek szolgálatot tesz, hogy az utastér összenyitható a folyóvízzel szintén könnyen tisztítható platóval.

László Ferenc

Az 1,9 méter széles és 1,65 méter magas prototípus 235/55 R20-as Goodyear Eagle Go abroncsokon gördül.

A futófelület szinte kizárólag fenntartható vagy újrahasznosított anyagokból készült, ilyen például a napraforgóolaj, a rizshéj és a kovasav vagy a kőolaj alapú szintetikus gumit felváltó fenyőgyanta, illetve a teljes mértékben természetes gumi.

László Ferenc

A 11 milliméter vastag futófelület kétszer felújítható, így elegendő lehet 500 ezer kilométerenként új gumit vásárolni. A többrészes felni is különleges, egyfajta átmenetet képez a hagyományos acél- és a látványos, de drágább könnyűfém felnik között.

A gördülési zaj picit nagyobb a vártnál, ami a minimális hangszigetelésnek tudható be, illetve annak, hogy mégiscsak egy egyedi koncepcióautóról van szó.

A Stellantis milánói zárt tesztpályáján ugyan nem gyorsíthattunk 60 km/h fölé, mindenesetre a négyszemélyes Oli kellően fürgének tűnt a próba során.

László Ferenc

László Ferenc
Konklúzió

A nemrégiben megújult márkalogót büszkén viselő Citroën Oliból kidobtak minden olyasmit, amire a hétköznapi gyakorlatban nem igazán van szükségünk. A státuszszimbólum helyett praktikus városi autóra vágyóknak készült modell minden porcikáján érződik az átgondoltság, a környezettudatosság.

A könnyen szerelhetőnek, egyszerűen felújíthatónak és hosszú élettartamúnak ígért Oli ára 25 ezer euró (9,2 millió forint) magasságában alakulna, ha a jelenlegi formában sorozatgyártásba kerülne, ami jelen körülmények mellett teljesen korrektnek nevezhető.

Sorozatgyártásról viszont egyelőre sajnos nincs szó, abban viszont erősen bízunk, hogy az Oliban debütált ötletes megoldások minél hamarabb visszaköszönnek majd a közúti Citroënekben.

Kicsit szelídebb formatervvel, városi kisautóként üthetne igazán nagyot
László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés