Autó László Ferenc 2023. június. 04. 07:21

Egy jó rozé, szódával felturbózva: teszten a nyugalom szigete Lexus RX 500h

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Kipróbáltuk, hogy milyen a gyakorlatban az elődjénél kettővel kevesebb hengerrel, cserébe viszont turbóval és nagyobb teljesítménnyel szolgáló RX 500h, mely igazi tekintetmágnes rozébarna fényezéssel érkezett meg hozzánk.

Picit túl nagy és kicsit unalmas dizájnú az Audi Q7? Nem szívesen ülnénk be egy kemény futóműves BMW X5-be? Nem passzol a szellemiségünkhöz a Mercedes GLE elején trónoló csillag? Csöppet elavultnak találjuk a svédek Volvo XC90-esét?

Nos, ebben az esetben lényegében nekünk készült a Lexus vadonatúj ötödik generációs RX szabadidő-autója, mely nemcsak külsejét illetően tér el merőben az említett német és skandináv riválisoktól, hanem hajtáslánc tekintetében is.

A V6 immár a múlté, dízel az elődben sem volt, adottak viszont a szupermodern hibrid hajtások, melyek közül az egyik most először turbós. Nálunk is egy ilyen feltöltött motoros új RX járt, jövünk az 500h egyhetes tesztje során gyűjtött tapasztalatokkal.

László Ferenc

Szemrevaló

A szépség megítélése ugyebár meglehetősen szubjektív dolog, az viszont tény, hogy a tipikus Lexus designjegyeket felvonultató RX-nek javarészt utánafordul az utca népe. Ez köszönhető egyrészt az egyedi vonalvezetésnek, másrészt annak az új rozébarna fényezésnek, melyért 800 ezer forintot kérnek el.

A frontrészt a pengeszerű és szuperokos fényszórók, valamint a hatalmas hűtőrács uralja. Az oldalnézetet a markáns kerékjárati ívek, az esetünkben 21 colos, de minimum 19 colos kerekek, illetve az egyedi C-oszlop kialakítás határozza meg, hátul pedig fénycsíkkal összekötött lámpatestekre és középső Lexus márkajelzésre lehetünk figyelmesek.

László Ferenc

A 4,89 méteres hosszúság nem változott az előző RX-hez képest, ellenben a szélesség 2,5 centiméterrel nőtt, a hátsó túlnyúlás pedig 6 centiméterrel csökkent. A legfontosabb változás, hogy a tengelytávolság 6 centiméterrel gyarapodott, melynek köszönhetően az utastér tágasabb lett.

Az új RX egyetlen hosszúságú ötszemélyes változatban készül, a hétszemélyes kivitelt megszüntették.

László Ferenc

Milyen belül?

Utastér fronton a szemünk talán nem lubickol annyira a vizuális élvezetekben, mint a német riválisok esetében, de a tapintás- és minőségérzet nagyon is rendben van. Kár, hogy a kormány mögötti kijelző felbontása még mindig nem az igazi, de legalább a 12,3 helyett immár 14 colos hatalmas középső érintőkijelző képminősége már kifogástalan.

A kormányon lévő érintőkapcsolók használatáról, az éppen aktivált funkcióról a szélvédőre vetítő HUD tájékoztat, ami igencsak hasznos funkció, kevésbé vonja el a figyelmet a vezetésről, mint a hagyományos megoldások. A nem túl hatékony táblafelismerő rendszer sajnos csipogással idegesít, és ha megszabadulnánk tőle, akkor minden egyes indítást követően manuálisan ki kell kapcsolni.

László Ferenc

A felhasználói felület lehetne kicsit ízlésesebb és könnyebben kezelhető, de legalább a sebességére nem lehet panasz, és a klíma hagyományos tekerőgombjait látványosan sikerült kombinálni az érintőpanellel. Kapunk többek közt felhő-alapú navigációt, vezeték nélküli Apple CarPlayt, vezetékes Android Autót, wireless mobiltöltőt, és a tolatókamera képminőségére sem lehet panasz.

A Mark Levinson igen komoly név az otthoni hifik piacán, ellenben a Lexusokban eddig valahogy nem hozta az elvárható szintet. Az új RX-ben viszont végre bármilyen hangerő mellett kiválóan szól a rendszer, ráadásul úgy, hogy még finomhangolásra sincs szükség. A 21 hangszórós rendszer sajnos feláras, az alap hifi esetében be kell érnünk 12 hangszóróval.

László Ferenc

Szezám tárulj!

Az ajtónyitó rendszer a kistestvér NX-éhez hasonlóan immár nem mechanikus, hanem elektronikus, és a holttérfigyelő rendszerrel karöltve megoldja, hogy véletlenül ne tudjuk rányitni az oldalajtókat egy hátulról nagy sebességgel érkező biciklisre vagy autósra.

Az ajtók csukásához szükséges erőszükségletet egy hét után sem mindig sikerült eltalálni, és mivel nincs soft-close, sokszor újból neki kellett futnunk a feladatnak.

László Ferenc

A külső kilincsek régimódi, nem süllyesztett kialakításúak, mint ahogy a külső visszapillantók sem digitálisak, hanem régimódi tükrösek, és ez az ES meglehetősen esetleges digitális visszapillantójának ismeretében jobb is így.

A tágasnak mondható, 612 literes csomagtartó hossza 5 centiméterrel nőtt és a 3 centiméterrel lejjebbre került küszöb miatt könnyebb a pakolás. Extra piros pont jár azért, hogy a hátsó ablaktörlőt elegánsan sikerült elrejteni a felső légterelő alá.

László Ferenc

Az erő vele van

A 2,4 literes 4 hengeres benzinmotor most először nem szívó-, hanem turbós kivitelű. A 272 lóerős és 460 Nm-es belsőégésű erőforrás mellé 87 lóerővel és 292 Nm-rel száll be a motor és a váltó közötti első villanymotor, melynek hátsó társa 103 lóerőt és 169 Nm-t dob be a közösbe.

Végeredményképp 371 lóerőt és 550 Nm-t kapunk, amivel azért már odébb lehet állni. A 6,2 másodperces 0-100-as szintidő határozottan ütősebb a 313 lovas 3,5 literes szívó V6-ossal szerelt előd 7,7 másodperces értékénél, és a legjobb az egészben, hogy valahogy nem hiányzik az a bizonyos két extra henger.

László Ferenc

A benzinmotor finoman jár, a hangját a rengeteg szigetelés miatt még forszírozott tempó esetén is alig hallani. A hibrid rendszer észrevétlenül teszi a dolgát, vezetés közben szintre észre sem lehet venni, hogy éppen melyik motor működik vagy éppen kapcsol ki/be szempillantás alatt.

Fokozatmentes helyett ezúttal hatfokozatú normál automata váltót kapunk, és a Lexusnak valahogy sikerült ezt is kiválóan hangolnia. Nincs semmilyen rángatás és tétova gondolkodás, a váltó egész gyorsan és szuperfinoman végzi a dolgát.

László Ferenc

Mennyire sportos?

Az 500h csak a sportosra hangolt F Sport felszereltséggel készül, ami többek közt egyedi hűtőrácsot, lökhárítót és oldalküszöböket, jobban támasztó első üléseket, erősebb fékrendszert és alapáras összkerék-kormányzást tartalmaz. Utóbbi maximum 4 fokkal fordítja el a hátsó kerekeket, 50 km/h alatt az elsőkkel ellentétes, a felett pedig azokkal megegyező irányban.

Légrugó felár ellenében sem rendelhető, ellenben az új fejlesztésű adaptív futómű gyorsan megszerethető: az RX minden eddiginél jobb vezetési élménnyel szolgál. Ebben egyébként többek közt a merevebb és könnyebb karosszériának, illetve az elöl 1,5, hátul 4,5 centiméterrel szélesebb nyomtávnak is fontos szerepe van.

László Ferenc

Más kérdés, hogy az RX utasterében olyan csend és nyugalom honol, hogy nem feltétlenül kívánunk vele tempósan közlekedni. Az autó karakteréhez valahogy sokkal jobban passzol a nyugodt krúzolgatás.

Az átlagfogyasztás 8,3 literre jött ki, amiben városi tötymörgés éppúgy volt, mint 130-as autópályatempó. Nem rossz, de ez azért még nem feltétlenül a dízel riválisok szintje.

Spórolásban erősebb a vadonatúj plugin hibrid verzió, a 33 millió forintos indulóárú 450h+, mely 2,5 literes szívómotorra épülő RX 309 lóerőt és 65 kilométeres villanyhatótávot kínál.

A hasonló szívó egységre támaszkodó, 30 millió forintos alapárú normál hibrid 350h 250 lóerős teljesítményű. Ezek közös vonása egyrészt a fokozatmentes erőátvitel, másrészt az E-Four összkerék-hajtás.

László Ferenc

László Ferenc
Konklúzió, árak

+: egyedi külső, általánosan jó minőség, korrekt vezetési élmény, fejlett hajtáslánc, csendes utastér, remek hifi.

: nincs többé 7 üléses kivitel, az infotainment rendszer még nem az igazi, bosszantó apróságok, lehetne olcsóbb.

Unalmasnak semmiképp nem nevezhető forma, erőteljes hibrid hajtáslánc, általánosan remek minőségérzet és mindent átható csend, béke, nyugalom. Körülbelül ezek a vadonatúj Lexus RX ütőkártyái.

Persze a Toyota prémiummárkájának legnagyobb SUV-ja sem teljesen hibátlan és akkor az árakról még nem is beszéltünk. Az 500h 38,5-40 millió forintba kerül, ami nem kevés pénz, cserébe viszont igen gazdag felszereltséget kapunk.

Viszonyításképp, a 286-340 lovas Audi Q7 25,7 millió forinton nyit TDI/TFSI fronton egyaránt. A megújult BMW X5 298 lóerős 30d dízel verziója 32 millió forintos, 489 lovas plugin hibrid 50e benzines változata pedig 37,7 millió forintos alapárral bír.

A Mercedes GLE 300d 32,3 millió forint ellenében 269 lágyhibrid lóerőt kínál, a 381 lovas GLE 450-ért pedig alaphangon 35,6 millió forintot kérnek el.

Végül, de nem utolsó sorban a Volvo XC90 250 lovas benzines-, illetve 235 lóerős dízel kivitele rendre 25,5, illetve 28 millió forinton nyit, a 455 lovas plugin-hibrid csúcsmodellért minimum 33 millió forintot kell a kasszában hagynunk.

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?