Május 14-e óta sokkal szigorúbban lépnek fel az eltiltott sofőrökkel szemben.
Május 14-e óta van hatályban a Büntető törvénykönyv azon módosítása (a 239./B paragrafus), amely szigorította az eltiltás hatálya alatti járművezetés szankcióját. Eszerint, ha valaki a járművezetéstől eltiltás hatálya alatt vezet, a vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Ha pedig valaki a bírói tiltás ellenére használja az autóját, az az új szabályok értelmében már bűntettet követ el,
és három évig terjedő szabadságvesztésre is számíthat.
A Pénzcentrum az Országos Rendőr-főkapitányságnak (ORFK) megküldött kérdéseire azt a hivatalos tájékoztatást kapta, hogy a módosítás életbe lépése óta vétség miatt 607 eljárás indult olyan sofőrök ellen, akik a tiltás ellenére is vezettek. (Ez egyébként az enyhébb eset, hiszen ilyenkor nem a bíróság tiltotta el az illetőt, a történtek oka lehet például a büntetőpontok száma is.)
A rendőrség azt is közölte a portál kérdésére, hogy május 14-e óta 243 esetben indult eljárás olyan sofőr ellen, aki a bírósági eltiltás ellenére ült autóba – ez pedig már bűntettnek minősül.
Az ORFK válaszában arra is emlékeztetett, hogy azt is büntetni kell, aki kölcsönadja a gépjárművét egy eltiltás alatt álló személynek. A hatóság szerint az üzembentartó ezen magatartása „engedély nélküli vezetés” szabálysértésnek minősül, és minősült korábban is. Ugyanakkor 2021. május 14-től már az elzárással is sújtható szabálysértések körébe tartozik.
A cikkben idézik Pető Attila közlekedési szakértőt, aki üdvözölte a módosítást, mert annak szerinte komoly elrettentő ereje lehet.