Autó László Ferenc 2021. április. 14. 06:41

Amperek, buli, Manta: vezettük az új Opel Mokka-e villanyautót

László Ferenc
Szerzőnk László Ferenc

Hazai utakon hajtottuk meg a design fronton régi szép emlékeket felidéző és egyben jövőbe repítő új Mokka tisztán elektromos hajtású változatát.

Szabadidő-autó. Villanyautó. Ha ebből a kettőből egy új modell esetében legalább egyet beikszel egy gyártó, akkor már szinte érezheti a siker szagát, ha pedig esetleg mind a kettőt, akkor az már szinte maga a 2021-es autóipari nirvána.

Az Opel Mokka-e egy tisztán elektromos hajtásláncú kompakt divatterepjáró, mely ily módon elviekben maximálisan megfelel a mai kor elvárásainak. A GM-től az Opelt felvásárolt, majd pedig nemrégiben a Fiattal a Stellantis-ernyő alatt összebújt PSA újdonsága ráadásul designban is erősen nyit, de vajon milyen a gyakorlatban?

Magyarországi menetpróbán fogtuk vallatóra az újdonságot, mely előrevetíti számunkra, hogy körülbelül milyenek lesznek a közeljövő Opeljei.

László Ferenc

Utánafordulnak

Divatterepjárókból mostanság akár Dunát lehetne rekeszteni, és bár tömegek rajonganak az emelt karosszériás terepjárószerű modellekért, utóbbiak között kevés az igazi karakter. Jó hírünk van, az Opel Mokka külseje olyan jól sikerült, hogy élőben picit még jobban mutat, mint a fotókon, és a járókelők mellett a többi sofőr is jó eséllyel utánafordul.

A villámlogós német márka mindezt úgy érte el, hogy egyszerre repült vissza és előre az időben. Vissza azért, mert a Mokka frontrészét a 70-es évekbeli első Manta designelemei uralják, előre pedig azért, mert a megfáradt külsejű régi és a fiatalos új Mokka között nem is egy-, hanem kapásból kétgenerációnyi különbséget érezhetünk.

László Ferenc

100 százalékban elektromos kivitelről lévén szó, hagyományos hűtőrács nincs, a szigorú tekintetű fényszórók sarkos bumeráng menetfénye több mint karakteres megjelenésű, és a hátsó lámpák formája is egészen jól sikerült. Már amennyiben persze a szépséget valamennyire meg lehet ítélni objektív módon.

Az övvonal dinamikusan emelkedik hátrafelé, a tetővonal a méretes hátsó spoiler miatt vízszintesnek tűnhet, de valójában ez is lejt. Nála jobban már csak a látványos felső króm díszcsík lejt hátrafelé, és picit elhiteti a szemünkkel, hogy ez itt bizony egy kupéterepjáró. És akkor az egyedi kerékjárati ívekről és a tesztautó remek zöld-fekete színkombinációjáról még nem is tettünk említést. Hatalmas pacsi a designereknek!

László Ferenc

Milyen belül?

A műszerfal már kevésbé tűnik előremutatónak, mint a külső design. Nincs mese, aki űrhajószerű utastérre vágyik, az jobban jár a konszern francia modelljeivel, így például a Peugeot 2008-cal. A normál méretű, alul enyhén csapott kormány mögötti kijelző hatalmas méretű, viszont a 12 colos panelen megjelenített grafika meglehetősen lelketlen és alig személyre szabható.

Érezni, hogy a PSA e tekintetben megkötötte az Opel tervezők kezét, akik viszont cserébe a francia testvérmodellekénél modernebb, mátrix LED-es fényszórót pakolhattak a Mokkára. A középső érintőkijelző kiviteltől függően 7-10 colos képátlójú, és remek dolog, hogy a klímát a lentebbi dedikált kezelőszervekkel, akár odapillantás nélkül egyszerűen kezelhetjük.

A 6 hangszórós hifi közepesen szól, az Android Auto és Apple CarPlay támogatás alapáron jár, csakúgy, mint az elektromos rögzítőfék.

László Ferenc

Az ülések inkább kényelmesek, mint sportosak, az elöl helyet foglalók még masszázst is kapnak, már amennyiben persze ezt a funkciót megrendeli a tulajdonos. A helykínálat elöl teljesen korrekt, hátul viszont már inkább véleményes, elsősorban a lábteret érezzük picit szűkösnek.

Az új Mokka változatlan tengelytáv mellett 12 centiméterrel rövidebb az elődjénél, illetve 9 centiméterrel hosszabb a Corsánál, és ha szűkösnek érezzük, akkor érdemes inkább az 5 centiméterrel hosszabb tengelytávú 2008 felé kacsintgatnunk.

Míg az alapmodell csomagtartója 350 literes, addig a villanyos Mokka hátsójába csak 310 liternyi cókmók pakolható be. Tovább ront a helyzeten a töltőszettet tartalmazó pakk, ami akkora, mint egy kisebbfajta bőrönd.

László Ferenc

Jó vezetni?

A 136 lóerős és 260 Nm-es villanymotorra, illetve az 50 kWh kapacitású akkumulátorra épülő elektromos hajtáslánc több korábbi konszerntestvérből is ismerős lehet. A 9 másodperces 0–100-as szintidőről és a valós gyorsulásérzetről nem pont a Teslák jutnak eszünkbe, de persze városba és akár országútra is tökéletesen elegendő az erő és a nyomaték. Autópályán már fogytán a szufla, és a végsebesség 150-re van korlátozva.

Eco módban jelentősen csökken a teljesítmény, Sportba kapcsolva pedig kicsit fürgébben reagál az autó a parancsainkra. A hasonló teljesítményű belső égésű motoros változathoz képest több mint 320 kilogrammal nagyobb tömeget cipel magával a Mokka-e, és ezt le sem tagadhatja.

László Ferenc

Hiába alacsony a tömegközéppont, az 1,6 tonnás kompaktnak nagy a tehetetlensége, ami persze a kategória összes delikvensét hasonlóan sújtja. Egy 980 kilogrammos alap-Corsát nagyon, de nagyon más érzés vezetni.

A tempósabb kanyarokban enyhén alulkormányozottnak tűnik a Mokka-e, de a 20 Celsius-fokos tavaszi időjárásban inkább nem feszegettük a téligumis tesztautó határait. A szélzaj az átlagnál picit erősebbnek tűnik, amiben az enyhén szögletes formatervnek is szerepe lehet, a gyártó mindenesetre az elődénél jobb légellenállási tényezőről tesz említést.

László Ferenc

Hatótáv, töltés

Amikor beültünk a teljesen feltöltött tesztautóba, a kormány mögötti panel 312 kilométeres hatótávval kecsegtetett. Vagyis lényegében hasonlóval, mint a WLTP-szabvány szerinti 324 kilométeres gyári érték. A gyakorlat viszont azt mutatta, hogy a fogyasztás szempontjából ideális tavaszi körülmények mellett sokkal inkább 250 kilométeres hatótávolságra lehet számítani. Óvatoskodva összejöhet a 280 kilométer, forszírozott tempó mellett viszont inkább csak 220 kilométerre lehet számítani.

Egy teljes töltés normál otthoni körülmények mellett mintegy 24 óra alatt tudható le. AC-fronton 7,4 kW-os támogatás jár alapáron, ez esetben 7,5 óra egy komplett töltés, a feláras 11 kW-os lehetőség pedig 5 órára olvasztja a töltési időt. Amennyiben DC-töltő felé sodor az élet, akkor a maximum 100 kW-tal tölthető Mokka-e akkumulátora ideális esetben 30 perc alatt tölthető fel 0-ról 80 százalékra.

A 100-130 lóerős 1,2 literes 3 hengeres benzines Mokkák 44 literes üzemanyagtartálya, illetve 4,5 literes gyári fogyasztási értéke 1000 kilométer körüli hatótávval kecsegtet, de ha ez csak 800 kilométer a gyakorlatban, akkor sem panaszkodhatunk. A 110 lóerős 1,5 literes 4 hengeres dízel Mokka pedig elvileg akár 3,8 liter gázolajjal is beéri 100 kilométeren.

László Ferenc

László Ferenc
Konklúzió, árak

+ : karakteres megjelenés, korrekt vezethetőség, igényes utastér, kényelmes ülések, modern fényszóró.

: a hátul szűk lábtér, kicsi csomagtartó, a villanyhatótáv lehetne nagyobb, jelentős tömeg, nincs belőle hibrid.

A teljesen új fejlesztésű Mokka végre egy karakteres megjelenésű, gyorsan megszerethető kompakt crossover, és ha a közeljövőben érkező Opelek tényleg hasonlóak lesznek, akkor nincs ok aggodalomra a Stellantis német márkájának háza táján. Az utastér hátul lehetne kicsit tágasabb és az elektromos hajtáslánc hatékonyságán is lehetne mit optimalizálni, de összességében véve pozitív tapasztalatokkal zártuk az első személyes találkozást.

Legolcsóbban 6,2 millió forint ellenében lehet új Mokkánk, ennyibe kerül ugyanis a 100 lóerős benzinmotorral és hatfokozatú kéziváltóval szerelt alapmodell. A közel 33 centiméterrel hosszabb GrandLand X 130 lóerővel 7,7 millió forinton nyit, de nincs belőle tisztán elektromos változat.

A villanyos Mokka-e itthoni árát egyelőre nem fedték fel, de tudni lehet, hogy a fullos tesztautónál alacsonyabb felszereltségű kivitelekből elérhető lesz a lélektani 12 millió forintos határ alá becsúszó változat. A hasonló hajtásláncú Corsa-e magyarországi alapára 11,6 millió forint.

A riválisok közül a rövidebb hatótávú Mazda MX-30 10,4 millió forinttól indul, a Kia e-Niro 39, illetve 64 kWh-s változatai pedig minimum 10,9, illetve 13,3 millió forintba kerülnek. A 64 kWh-os Kona Electric szintén 13,3 millió forinton nyit, a Peugeot e-2008 indulóára 12,3 millió forint.

László Ferenc

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.