Autó hvg.hu 2021. február. 23. 17:27

Mennyiért tenné le az autóját? Van, ahol 1,25 milliót fizetnek, ha nem használja

Az angliai Coventryben indult kísérleti projektben utazási kupont adnak azoknak, akik a régi, szennyező autójuk helyett a tömegközlekedést választják.

A városi dugók mennyiségének csökkentése lokálisan az egyik leginkább evidens módja a levegőminőség javításának. Ezt célzó projektbe kezdett az angliai Coventry, amelynek vezetése úgy döntött: ahelyett, hogy kitiltanák a régi autókat a városból, akár 3000 fontos (1,25 millió forint) utazási kreditet adnak azoknak, akik vállalják, hogy tömegközlekedésre váltanak – írja a CarThrottle magazin.

A rendszer nem kötelezi a résztvevőket arra, hogy mostantól csak tömegközlekedési eszközöket használjanak, arra azonban igen, hogy ha autózni akarnak, akkor csak elektromos autót bérelhetnek. A projekt kimondott célja az is, hogy kiderüljön, milyen igényei keletkeznek azoknak, akik leteszik az autójukat.

Első körben száz emberrel indul a kísérlet, olyanokkal, akiknek 15 évnél idősebb benzines vagy 2016 előtti dízelautójuk van. A közlekedési támogatásban sávokat határoznak meg: a leginkább szennyező autók tulajdonosai 3000 fontos kupont kapnak, a modernebb autókéi pedig 1500 font értékűt.

A kísérlet tavasszal indul a közel négyszázezres lakosú városban, ám a brit autóklub, az AA vezetősége máris jelezte, hogy az időzítés a koronavírus-járvány miatt nem szerencsés.

A rendszer fenntarthatóságával szemben is felvetődtek kérdések, mondván, állami keretek között nagy tömegben nem működhet ilyen mértékű támogatással a rendszer, a későbbiekben mindenképpen piaci alapúvá kell tenni. Például autómegosztó vállalkozások vagy piaci alapon üzemelő tömegközlekedési szolgáltatók bevonásával.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.