Szennyezettségi térképet készített a magyar közútkezelő.
Az elmúlt 5 évben évente átlagosan 11 ezer tonna, döntő többségében illegálisan kidobott hulladékot gyűjtött össze és szállított el biztonságos lerakókba a Magyar Közút Nonprofit Zrt - írják közleményükben.
Hiába számolnak fel egy-egy illegális szemétlerakót, azok egy idő után újra megjelennek, így a 94 mérnökség szakemberei átlagosan majdnem egy hónapot csak szemétszedéssel és a hulladék elszállításával töltenek. Évente átlagosan több mint egymilliárd forintba kerül az útmenti és a pihenőhelyeken kihelyezett szemét összegyűjtése és elszállítása – közölte Szilvai József Attila, a cég vezérigazgatója.
Az elmúlt időszakban végzett részletes, országos felmérések alapján a közútkezelő elkészítette az állami, országos közúthálózat melletti területek szennyezettségi térképét, ami kiderítette azt is, hogy a nagymennyiségű hulladék összetétele jellemzően lakossági lom és építési hulladék.
A „Tisztítsuk meg az Országot!” progam előkészítésekor feltérképezték a közútkezelő által üzemeltetett úthálózat mentén található illegális hulladéklerakatokat. Ráckeresztúrnál az M6-os autópálya mellett, míg Gyálnál az M0-s autóút térségében jelöltek ki a szakemberek 1-1 pilot helyszínt, ahonnan több száz köbméternyi illegális hulladékot szállítottak el. Az itteni tapasztalatok és az országosan korábban megjelölt helyszínek aktualizálása alapján elmondható, hogy az országos úthálózat mentén jelenleg fellelhető illegális hulladék mennyisége a folyamatos gyűjtési és szállítási munkák mellett is eléri a 4300 köbmétert.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.