Autó hvg.hu 2020. július. 16. 16:20

Mire figyeljünk a nyári csúcsforgalomban az M7-esen?

Nehéz megúszni az nyári dugókat az autópályán, de lehet rá készülni.

A nyári hétvégéken nagyságrendekkel megnő a Balaton felé vezető autópályán a közlekedők száma, így akkor is 80-90 kilométer/órára csökkenhet le a sebesség a zsúfolt autópályán, ha nem történik sem baleset, sem egyéb rendkívüli esemény – írta az Útinform, amely hasznos tippeket gyűjtött össze ahhoz, hogyan lehet elkerülni, hogy a stressz uralja a közlekedést a sztrádán.

Közleményük szerint az elmúlt évek tapasztalatai alapján jól körülhatárolható, hogy mely időszakokban használják a Balaton és a Velencei-tó felé autózók az M7-es autópályát. A pénteki csúcs 14 és 20 óra között jelentkezik, szombaton viszont 8 és 13 óra között indulnak el a legtöbben Budapest irányából. Vasárnap a főváros felé vezető oldalon 12 órától egészen az esti órákig telítettek a sávok, a legtöbben 17-18 óra körül kelnek útra, de sokszor még 22 órakor is erős a forgalom.

Egyre többen térnek haza hétfő délelőtt is, a közútkezelő első tanácsa pedig az, hogy ha lehet, eleve kerüljük el ezt az időszakot, mivel akkor a kamionstop után jelentős a teherfogalom is.

Érdemes lehet alternatív útvonalat választani, ha tudjuk, hogy az M7-es lelassult. Ez lehet akár az M6-os autópálya, amelyről több csomópontnál is vissza lehet jutni az M7-esre, például a 62-es, 64-es főutakon keresztül.

Az M7-es Székesfehérvártól Budapestig, a főváros felé vezető oldalon háromsávos, de a külső sávot alig-alig használják az autósok, pedig ezzel csökkenteni lehetne a nagyobb torlódásokat. Párhuzamos közlekedésre alkalmas úttesten jobbra tartási kötelezettség van, erre sűrűn kihelyezett táblák is felhívják a figyelmet. Ha ezt betartatnák az autósok, akkor az autópálya kapacitása sokkal egyenletesebbe lenne elosztva. 

Ha eltéveszt valaki egy lehajtót vagy huzamosabb ideig kell állnia a pályán, semmiképpen se forduljon vissza az autópályán, ne tolasson. Az ilyen manőverek életveszélyesek és szabálytalanok. A leállósávot csak és kizárólag műszaki meghibásodás esetén szabad használni, tilos haladni rajta, ha a forgalom megáll vagy lépésben halad. Ha itt meg kell állni valamiért, az autó utasai menjenek a szalagkorlát mögé.

A közút anyaga javasolja a vészvillogó használatát is, ha hirtelen kell lassítani, hogy a mögöttünk érkezőket is figyelmeztessük. Fontos, hogy az elegendő üzemanyag mellett, legyen a kocsiban ásványvíz, frissítő, ha például egy baleset miatt torlódás alakulna ki vagy útzár lépne életbe.

A nyári zivataros időre is ad tanácsot az autópálya-kezelő. Ha a pályán érne valakit a felhőszakadás, fontos, hogy az út- és látási viszonyoknak megfelelően vezessünk. A vizes útfelület és a lecsökkent látótávolság nagyobb odafigyelést és a sebesség csökkentését igényelheti. Alapszabályként, indulás előtt mindenképpen érdemes az aktuális forgalmi helyzetről tájékozódni, akár valamilyen online közösségi forgalomfigyelő alkalmazáson keresztül is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.