13 éven át Peugeot-kat, jelenleg a holnapután autóit tervezi Bocsi Attila, akinek egyik munkáját most Torinóban lehet látni az olasz Nemzeti Autómúzeumban.
Bocsi Attila neve nem ismeretlen a hazai és nemzetközi autós körökben. 25 évvel ezelőtt kezdte karrierjét a Los Angeles-i Art Center College of Design egyetemén, majd dolgozott Németországban, Svájcban, Franciaországban, s olyan járművek tervezése fűződik nevéhez, mint a Peugeot 107, Peugeot Expert, 5 by Peugeot, 508 RXH, s ő tervezte azt az autót is, mellyel Sébastien Loeb megnyerte a Pikes Peak nemzetközi hegyi versenyt 2013-ban.
A tervezővel a hvg.hu is készített interjút néhány éve, aki az utóbbi években a Pininfarina lead designer-eként dolgozott, jelenleg pedig főtervezőként az Icona torinói cégénél irányítja csapatát. A legfontosabb munkája talán a tavaly debütált Nucleus tanulmányautó, amely bekerült a „10 Best future concept cars 2018”, vagyis „A jövő 10 legjobb konceptautója 2018” közé.
Egy olyan jármű a Nucleus, mely kivisz minket a repülőtérre, majd felveszi a gyerekeket az iskolánál, azután elviszi a nagyszülőket bevásárolni vagy orvoshoz. Autonómiája összesen 1200 kilométer; 700 kilométert megtesz az akkumulátorokkal, 500 kilométert pedig az ún. hatótáv-növelő hidrogénmotorral.
Az Icona Nucleus az önvezetés 5. szintjén áll, amely azt jelenti, hogy már nincs kormánykereke és műszerfala. A mai, zöldirányzatnak megfelelően üzemanyagcellás, valamint az is jövőbe mutató, hogy úgy képzelik, ez a jármű nem egy ember magántulajdonában lesz majd, hanem inkább egyfajta megosztáson alapuló szállítóeszköz lesz.
A bemutató kapcsán a főtervező Bocsi Attila is megszólalt és elmondta, hogy a Nucleus nemzetközi tervezés gyümölcse, az olaszok rengeteg skiccet készítettek, s ezek ötvözete lett az Icona új konceptjárműve. A belső teret Amerikában álmodták meg, a számítógépes modell Shanghaiban készült, a fizikai modell pedig (karbon, műgyanta, polikarbonát felhasználásával) az olasz Cecomp cégnél, mely több mint 40 éve foglalkozik modell- és prototípuskészítéssel.
A Nucleus olyan, mint egy védőbuborék, a belseje, mint egy luxusszálloda nappalija. A teljes autonómia megjelenésével nincs többé arra szükség, hogy minden utas előre nézzen, a hatszemélyes autóban a kanapészerű ülések egy lounge benyomását keltik. Az utazás akár üzleti, akár szabadidős jellegű, a képernyőkkel és laptop-csatlakozásokkal felszerelt autóban mindig élmény.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.