Mármint egy őz vagy egy szarvas – a rendőrség hasznos tanácsokkal szolgál a közúti vadelütések elkerülésére, illetve a károk minimalizálására – mit tegyünk, és mit ne.
Itt a nyár, ez az időszak, de főleg július vége, augusztus eleje egyben az őzek párzási időszaka (a szarvasoké szeptember-októberben jön el), és ilyenkor az emberhez hasonlóan ők is elvesztik a fejüket. Ennek leginkább a közúti autós közlekedésben lehet az emberre nézve is következménye. A rendőrség kiadott egy kisokost, hogy előzzük meg a vadak elütését, illetve ha már vészesen közeledünk egy példányhoz, mit tegyünk, és mit ne.
A vadállatok megjelenésére figyelmeztető táblás útszakaszoknál le kell lassítani, és érdemes körültekintően vezetni. De igazából lakott területen kívül bárhol találkozhatunk vadakkal, a ki nem táblázott helyeken is.
A motorosok fokozottabban vannak veszélyben, sérülékenyebbek, még óvatosabban kell vezetniük.
Mit ne tegyünk, ha egy őz vagy szarvas elénk toppan az úton? Ne villogjunk a reflektorral, mert a vad ilyenkor a fény felé fordul és megdermed. Viszont a dudálás segíthet, megijesztheti az állatot, aminek eredményeképp elugorhat az útról.
A rendőrség szerint hasznos eszköz lehet a vadriasztó síp is, amit az autóra lehet kívülről rögzíteni és a menetszél működteti – de ezek szerint amerre járunk, sípolni fogunk.
Ha pedig mégis megtörténik a baj, féktávon belül elénk toppan egy vad, erősen fékezni és dudálni tanácsos. Ha ütközünk, hívjuk a rendőrséget a 112-es számon. Az állati tetemet nem szabad elvinni, mert az lopásnak számít.