Autó hvg.hu 2018. augusztus. 27. 09:13

Csúcson a gyorshajtási bírságok száma, de a baleseteké is

Ötvenhat százalékkal több gyorshajtási bírságot kaptak kézhez autósok az első fél évben, mint egy évvel korábban. Sajnos a baleseti statisztikákon ez a legkevésbé látszik meg.

Sebességtúllépés miatt – a Kkt. 21. (1) bekezdés a) pontja alapján – 2018 első hat hónapjában összesen 8 525 715 000 forint közigazgatási bírság került kiszabásra – közölte a Vezess kérdésére az ORFK. Összegszerűen ez csaknem 30 százalékos ugrás az egy évvel korábbihoz képest, 2017 első hat hónapjában ugyanis 6 582 025 000 forintnyi bírságot szabtak ki a sebességhatárok átlépése miatt.

A bírságok számát tekintve még ennél is nagyobb mértékű az ugrás, közel 56 százalékkal nőtt az esetek száma egy év alatt. Az év első felében 306 302 csekket szórtak szét a gyorshajtó autósok között, szemben a 2017 első felében kiszabott 196 416 bírsággal.

A Vezess cikke felhívja a figyelmet arra, hogy a rengeteg gyorshajtásért kiszabott bírság, hogyan aránylik az ORFK által közzétett 2018 első felének közlekedési balesetei statisztikáihoz. Ezek szerint, a gyorsan növekvő bírságok ellenére az év első felében csúcsot döntött a személyi sérüléses balesetek száma 7734 esettel.

A sérüléses balesetek kiváltó okait vizsgálva az is látszik, hogy 32 százalékkal első a gyorshajtás, ezeknek csak egy része az utak mellé tett sebességhatárok átlépése (abszolút gyorshajtás), a másik a traffipaxszal nem büntethető, azaz sebességméréssel nem megelőzhető ún. relatív gyorshajtás volt.

90 helyett 80 km/h: óriási tiltakozás mellett vezették be az új sebességkorlátozást a franciáknál

A mostanság Franciaországba utazóknak nem árt tisztában lenniük a lakott területen kívüli új sebességhatárral.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?