Autó hvg.hu 2018. április. 28. 12:07

Megcsinálták a világ leggyorsabb autótöltőjét

Ha a technológia elterjed, az jelentős lökést adhat az elektromos autózásnak.

Az elektromos autózás kapcsán az egyik legnagyobb kérdés, hogy az autó töltése mikor fog végre vetekedni a jelenlegi tankolás idejével. Hiába tud ugyanis egy jármű akár 4-500 km-t megtenni egy feltöltéssel, ha a töltési idő hosszú órákat jelent, nem lesz versenyképes a technológia. Egy svájci (és svéd) cég azonban már közel jár ahhoz, hogy töltési gyorsaságban is alternatíva legyen az elektromos autózás.

A New Atlas beszámolója szerint az ABB nemrég üzemelte be az első, úgynevezett Terra High Power (HP) töltőjét, ami minden eddiginél gyorsabb töltésre képes. A fejlesztői adatok szerint a használatával mindeössze 8 percre lesz szükség ahhoz, hogy 200 km-re elegendő elektromos áramot "tankoljunk" a kocsiba.

ABB
ABB

Ulrich Spiesshofer, az ABB vezetője szerint ez a megoldás hétszer gyorsabb töltést biztosít, mint a piacon jelenleg jelen lévő megoldások. Igaz, a 350 KW-os technológiával a legtöbb elektromos autó még nem sokat tud kezdeni. Ugyanakkor ha az autópályák mentén telepítik az egyésgeket, az jelentős mértékben hozzájárulhat majd az elektromos autók terjedéséhez, hiszen az eddigieknél könnyebben (és gyorsabban) jutahatunk majd el ilyen járművel A pontból B-be.

Update 05.02.: a cikk címében és szövegében korábban tévesen német cégként említettük az ABB-t, ezt javítottuk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.