Az autósokat arról is megkérdezték, melyik márka jut eszükbe az elektromos autók kapcsán. Nem túl meglepő a válasz.
Online végzett felmérést még 2017-ben az Ipsos, hogy kiderüljön, hogyan állnak a magyarok az elektromos autózáshoz. A kérdőívre 863, jogosítvánnyal rendelkező autós válaszolt, akiknek vagy saját, vagy céges autója van. A felmérésben többek között arra is kíváncsiak voltak a szakemberek, mekkora lenne az a hatótávolság, amivel már kibékülnének a hazai autósok. Érdekes eredmény született.
A válaszadók becslése szerint már egy jelenlegi korszerű e-autó is képes biztosítani akár 300 kilométeres távot egyetlen feltöltéssel, ami azt mutatja, hogy a többség túlbecsüli a villanyautók valós kapacitását. Ugyanakkor a válaszok alapján egy elektromos autótól elvárt, egyetlen töltéssel megtehető minimális távolság ennél is nagyobb, átlagosan 375 km. A tényleges napi használatot felmérve ugyanakkor kiderült, hogy a legritkább esetben van szüksége egy áltagos magyar autóhasználónak erre a hatótávra.
A megismert autóhasználati szokások alapján az Ipsos kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy megtett távolságot, és a töltési lehetőségeket figyelembe véve az autóvezetők 54 százaléka számára már jelenleg is megoldást kínálna egy korszerű elektromos autó a hétköznapokban. A hosszabb utazások igénye miatt az átlagos hétvégi használatra vonatkoztatva ez az arány valamivel alacsonyabb, 49 százalékos.
A valódi gátat sokkal inkább az ismeretek hiánya, a fogyasztói tévhitek, és nem utolsó sorban a relatíve magas beszerzési árak jelentik. A forgalomban levő márkák ismertségét illetően a spontán módon első helyen felidézett e-márkák között a Tesla és a Nissan, míg a típusok között a Leaf és az i3 vezet. A villanyautózás rajongói körében valamennyi típus ismertsége és kedveltsége magasabb az átlagnál, különösen igaz ez a Tesla modellekre.
A potenciális, azaz a jövőbeni e-autó-vásárlásra kiemelkedő nyitottságot mutató felhasználók céljai között pedig már Volkswagen, Hyundai, Kia, Citroen és Chevrolet modellek tervezett beszerzése is magasabb arányban jelenik meg.
Hazánkban mind a tölthető autók használhatóságának, az infrastrukturális ellátottságnak, mind pedig a kereseti aránytalanságnak köszönhetően jelentős a főváros túlsúlya jelenleg a KSH és az e-Mobi adatai szerint. Bár az új személygépkocsik legfeljebb ötöde van a fővárosban regisztrálva, a statisztikák szerint a zöld rendszámos autók körülbelül háromnegyede valamely budai kerületben talál gazdára.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.