A NASA tudósai szerint az új fejlesztés nemcsak strapabíróbb a jelenlegi gumiknál, de defektet is nehezebben kapna.
Az elmúlt időszakban sok gyártó igyekezett már olyan kerekeket fejleszteni, ami a jelenleginél jóval biztonságosabbá teheti az autózást. A Goodyear gömb alakú abroncsokat fejlesztett, a Michelin pedig megcsinálta a kereket, ami soha nem kap defektet. A Continental eközben a féktárcsára talált ki egy új megoldást. Most egy újabb jelentkező szállna be a versenybe, méghozzá nem is akárki: a NASA.
A kutatók a leendő marsi expedíciók marsjáróihoz fejlesztettek ki egy kereket, amely képes elviselni a bolygó zord körülményeit – elég csak a hegyes sziklákra vagy az erős viharokra gondolni –, a fejlesztés azonban hamarabb érheti el a Föld útjait, mint a Marsot.
A fejlesztés elsőre a középkori lovagok páncélingére emlékezteti az embert. A "Superelastic", azaz Szuperrugalmas névre keresztelt kerék a NASA szakemberei szerint jóval strapabíróbbak, mint a jelenleg használt változat, és a nehéz marsi talajon is könnyebben tud közlekedni. Képzeljük csak el, milyen jól jönne egy ilyen fejlesztés a magyar utakon – mondjuk azon, amin csak saját felelősségre lehet közlekedni.
A kerék nikkel-titánium ötvözetből készült, amelyek akár 10 százalékban is deformálhatók anélkül, hogy elveszítenék eredeti alakjukat. Azt még nem tudni, melyik marsjáróra szerelik majd fel, de a NASA szerint a fejlesztés akár itt a Földön is megállhatja a helyét. A tudósok szerint a jelenlegi abroncsokkal egyforma, vagy akár jobb teljesítményre képes, a strapabíró szerkezete miatt pedig jóval nehezebben kapna defektet, ami szintén növelné az autózás biztonságát az utakon.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.