Autó hvg.hu 2016. október. 12. 19:55

Tízből hárman nem sokallják a napi 25 eurós bérleti díjat

A tipikus magyar autóbérlő jóval inkább külföldön bérel, mint itthon, és nem meglepő módon, ha mégis itthon, akkor sokkal inkább a fővárosban, mint vidéken teszi meg ezt. Azt azonban tényleg meglepő, hogy egy friss felmérés szerint az autót bérlők harmada a méltányosnak gondolt árnál többet is fizetne a szolgáltatásért.

A Budget autókölcsönző megbízásából a Conness piackutató cég készített egy reprezentatív felmérést olyan kérdésekben, mint például hogy mekkora összeget tartanak elfogadhatónak a magyarok egy gépkocsi napi bérléséért, illetve, hogy kik bérelnek inkább autót saját jármű fenntartása helyett.

A kutatás eredményei szerint a magyarok többsége (71%) külföldi utazáshoz bérel valamilyen járművet, belföldön csak 23 százalékuk vesz igénybe ilyen szolgáltatást utazáshoz, a fennmaradó 6 százalék pedig egyéb okból, például költözködéshez, vagy saját autójuk szervizelésének idejére bérel járművet. Itthon több férfi (60%) mint nő (40%) bérel autót, derül ki az eredményekből, míg a korcsoportok közül a 30-39 évesek (38%) közül kerül ki a legtöbb ügyfél. A legtöbben fővárosban élők (33,1%) közül bérelnek autót, de a megyeszékhelyeken lakók (24,8%) aránya is elég magas.

A külföldön autót bérlők legnagyobb hányada (48%) mindent külföldön intéz egy ottani autókölcsönzőnél, csupán alig töb, mint tizedük (11%) foglalja le előre, még Magyarországról a számára ideális gépjárművet. A válaszadók 12%-a pedig eleve azért bérel itthon autót, hogy azzal külföldre utazhasson. A legtöbben (57%) ritkán, rövid időre kölcsönöznek maguknak autót, de azért elég sokan vannak (28%), akik évente legalább egyszer élnek a lehetőséggel. A válaszadók mintegy hatoda (16%) minden évben egyszer, 8 százalékuk pedig évente többször bérel egy-egy rövidebb időtartamra autót, 4 százalékuk viszont évente akár több hétre is kikölcsönöz valamilyen járművet.

A magyar ügyfeleknek napjainkban kevéssé számít, hogy az autókölcsönző helyi cég vagy multinacionális vállalat, vagy az, hogy a kölcsönzött jármű csak alapfelszereltségű. Egyelőre az elektromos vagy hibrid meghajtású járművek bérlésének lehetősége sem vonzza a hazai ügyfeleket. Nem meglepő módon a legtöbb magyar autóbérlő számára a legfontosabb az elfogadható ár, de majdnem ugyanennyire  sokat nyom a latba az autókölcsönző cégek honlapjának egyszerű kezelhetősége, illetve az is, hogy a cég munkatársait a nap bármely szakában el lehessen érni. Itt ma már nem csupán a telefonos, de az online elérhetőség is fontos az ügyfeleknek.

De vajon milyen napi kölcsönzési díj számít még elfogadhatónak egy magyar ügyfélnek? A válaszadók 58 százaléka napi 25 eurós (7600 forint), vagy annál alacsonyabb díjat tart elfogadhatónak. A 25-30 eurós (7600-9000 forintos) értékhatár 12 százalék számára megfelelő, míg a 35-40 eurós (11-12 ezer forintos) napi bérleti díjat már csak a válaszadók 7 százaléka, a 45-50 eurós (14-15 ezer forintos) díjat pedig csupán 2 százalékuk tartja vállalhatónak.

Ha a válaszokat leszűkítjük azokra az emberekre, akik korábban már béreltek autót, közülük a legtöbben (42%) a 20-25 eurós napidíjat tartják méltányosnak. Ennél alacsonyabb összegért a válaszadók majd negyede (23%) szeretne bérelni, míg a 25 eurónál magasabb díjat a válaszadók harmada (33%) tartja elfogadhatónak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?