Autó Radovits Dávid 2016. szeptember. 29. 14:50

Egyeduralomra termett – Mercedes-Benz C300 Cabrio-teszt

A Mercedes négyüléses kabriója jóformán egyeduralkodó a mezőnyben, hiszen ezen kívül csak az Audi kínál vászontetős kabriót a méretosztályban, utóbbi viszont épp kifutóban van, a BMW pedig a keménytetőre szavazott. Megnéztük hát, hogy mennyire van nyert ügye a stuttgarti luxusmodellnek a legerősebb négyhengeres benzinmotorral és minden földi jóval megpakolva.

Kabriót tartani mindig is egyfajta úri hóbortnak számított, hiszen a legtöbb esetben kell mellé egy második autó is, amivel októbertől áprilisig közlekedhetünk, szükség esetén pedig furikázhatjuk a családot. Az előző évtizedben virágzásukat élő keménytetős modellek ugyan elérhetőbbé tették a műfajt, mind anyagilag, mind pedig a hétköznapi használhatóság tekintetében, de az igazi fényűzést és a tradicionális kabriós életérzést mindmáig a vászontetős modellek képviselik.

Ebben pedig a Mercedes-Benz kezdettől fogva etalonnak számít, így borítékolható volt, hogy a C-osztály legelső tető nélküli változata (kódnevén: A205) hű marad a hagyományokhoz. Ez egy szempillantás alatt beigazolódik, amint begurul elénk a világoskék, AMG kiegészítőkkel megpakolt, C300 típusjelű tesztautó. Nehéz lenne ennél fényűzőbb és elegánsabb modellt találni a mezőnyben, pláne úgy, hogy a vászontetős Audi A5 kabrió épp kifutóban van, a BMW 4-es sorozata pedig keménytetővel inkább a sportosság megtestesítője.

R.D.

Leendő C-osztály-tulajdonosként attól sem kell tartani, hogy szembejön velünk egy ugyanolyan példány, hiszen a 12-féle külső árnyalat, négyféle tetőszín és a 13-féle belső kárpitozás tetszőleges kombinációja garantálja az egyediséget. Bónuszként pedig a márkaarculat stíluselemei (látványos AMG csomaggal meghintve) talán ezen a 4,6 méter hosszú guruló jachton mutatnak a legszebben, amit csak az S-osztály hasonló változata képes felülmúlni, igaz csaknem háromszor ennyi pénzért el is várható tőle.

Utóbbi viszont egyáltalán nem kell, hogy zavarja a C kabrió leendő gazdáját, hiszen belül sem kelt csalódást, sőt itt még nagyobb tűzijátékra számíthatunk. A minden irányban elektromosan mozgatható, fűthető/szellőztethető, nyakfűtéssel is ellátott bőrfotelek, a precízen varrott kéttónusú műszerfal-kárpitozás, az alumínium- és krómkiegészítők, valamint a Burmester csúcshifi míves hangszórói pazar összhatást keltenek. Mindez olyan minőséggel, finom anyagokkal és ergonómiával társítva, ami önkéntelenül is arra ösztönzi az embert, hogy minimum egy piké pólót és szövetnadrágot magára húzzon mielőtt beteszi a lábát világító Mercedes felirattal nyíló szentélybe.

R.D.

A beltér harmóniáját talán csak a középkonzol tetejére biggyesztett, túlságosan széles kávájú (960 x 540 pixel felbontású) központi képernyő töri meg, amit érdekes módon alkalmi utastársain is kivétel nélkül szóvá tettek. Ez persze védhető a Mercedes részéről, hiszen csak megszokás kérdése, ráadásul majdnem minden új autóban hasonlóval találkozni. A középkonzol fautánzatú borításáról viszont többen azt hitték, hogy kiömlött rá valami, de ez szerencsére egy szabadon konfigurálható elem, így akinek nem tetszik az erezetes műfa, az számos egyéb opció közül választhat.

Rosszmájúak motorindítás után is folytathatják a kötözködést, ugyanis a C300-as típusjelzés 2.0 literes, négyhengeres turbós benzinmotort takar. Ez még önmagában nem lenne gond, hiszen 245 lóerő 370 Nm csúcsnyomatékkal megtámogatva könnyedén és dinamikusan repíti a 10 kilogramm híján 1,7 tonnás autót, a hangja viszont lelombozó. Miután bemelegszik, sokat javul a helyzet, de az biztos, hogy nem ez lesz a motorhang-fetisiszták kedvence. Cserébe viszont meglepően csöndes tud lenni komfort üzemmódban, akár nyitott tetővel is.

R.D.

Az 50-es tempóig menet közben is nyitható, többrétegű hő- és zajszigetelő tető ráadásul olyan jól sikerült, hogy csukott állapotban sztrádatempónál is minimális a szélzaj, a motor felől pedig alig szűrődik be valami. Utóbbi részben annak is az érdeme, hogy a 9G-Tronic automataváltóval 130-nál alig forog többet a négyhengeres blokk 2000-nél. A magam maradi részéről kiegyeznék hét fokozattal is, hiszen a kilences automatával az indulás sík terepen második fokozatból, az utolsó két sebességre pedig csak autópályán van szükség, de olyan pici a különbség közöttük, hogy a hetedik is bőven elég lenne végáttételnek.

Felmerülhet a kérdés, vajon mennyire jön jól sportos vezetésnél, ahogyan Dominic Toretto – Vin Diesel – módjára gangolgathatunk a soha el nem fogyó fokozatok között a kormány mögötti flepnikkel. Erre kissé szomorú a válasz ugyanis, egyáltalán nem váltja ki a sofőrből ezt az ingert a C300. Sport módban ugyan feszesebb lesz az addig minden úthibát hangtalanul elnyelő feláras, légrugós futómű, a gázreakció is élénkebbé válik, a kormányrásegítés mértéke pedig csökken, de valahogy minden olyan távol és sterilen történik, hogy sokkal testhezállóbb a komfort módban maradni, és élvezni a kényeztető suhanást.

R.D.

Pláne úgy, hogy igazi frizurabarát technológiai arzenál rejtőzik a lemezek alatt, amit gombnyomásra aktiválhatunk. Ilyenkor kiemelkedik a szélvédőkeret fölé egy légterelőelem, a hátsó fejtámlák mögött pedig megjelenik egy tekintélyes méretű szélfogó háló. Mindezek eredményeként az első sorban nagyjából sztrádatempóig távol marad a huzat, hátulra viszont nagyobb tűrőképesség szükségeltetik.

A kettéosztott hátsó sorban elfér két felnőtt, de itt már nem csak a szél vág be erősebben, hanem hosszabb távon a meredek szögben álló üléstámlák is kényelmetlenné válhatnak. Persze egy Budapest–Balaton-kiruccanás még teljesíthető akár négy utassal is, a csomagoknak viszont csak 360 liter jut, ami nyitott tetővel 285 literre csökken. Azért ne legyünk telhetetlenek, egy bankkártyának még ez is bőven elegendő hely.

R.D.

+ : lehengerlő megjelenés, fényűző utastér, fejlett vezetéstámogató asszisztensek, egyedi kabriós extrák.

: hidegen tolakodó a négyhengeres motor orgánuma, kissé magas fogyasztás, sport módban sem túl közvetlen vezetési élmény.

A fogyasztás elhanyagolható tényező egy ilyen autó esetében, de azért megemlítendő, hogy a gyári 6,7 literes értékhez képest a legtöbb esetben 10 literrel lehet számolni. Ezzel nem is lenne semmi probléma, hiszen egy 250 km/h-t megfutó, 1,7 tonnás kabrióról van szó, de azért a dízelbotrány után alig egy évvel elvárná az ember, hogy a katalógusadat legalább közelítsen egy picit a valósághoz.

Utóbbi persze csak az alkalmi tesztelő morgolódása, a C 300 kabrióval maradéktalanul elégedett lesz mindenki, aki a kényelmet és eleganciát, nem pedig a sportosságot keresi egy kabrióban, és erre képes is rászánni 24 millió forintot. Ennyibe kerül a minden földi jóval megpakolt tesztautó, alapáron viszont fele ennyiért is hazavihető 1.6-os turbós benzinmotorral. Igaz, egy Mercedes épp azért jelent komoly presztízst, mert lehet rá dobálni a milliós extrákat, ami aztán meg is látszik az autón.

Korábbi autós tesztjeinket ide kattintva találja. Még több tesztért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.