A feltalálása igazi mérföldkő az iparágban, mégsem profitált belőle senki.
Nils Bohlin neve valószínűleg keveseknek cseng csak ismerősen, ugyanakkor a munkásságát minden autós nemcsak hogy ismeri, de (remélhetőleg) használja is. A világ neki köszönheti a hárompontos biztonsági öv létrejöttét, ami az elmúlt évtizedek alatt rengeteg életet mentett már meg.
Ma, amikor vagy egy tucat elektronikai berendezés próbálja garantálni az autósok testi épségét egy balesetnél, nehéz elképzelni, hogy volt, amikor csak a "csupasz" kocsiban utaztak az emberek. Márpedig ez igen sokáig így volt, 1959-ben viszont jött Nils Bohlin.
Ugyan korábban is léteztek már biztonsági övek, de azok több sérülést okoztak, mint amennyire hasznosak voltak. Bohlin azonban egy olyan megoldást tervezett, amivel a has és az egész felsőtest is védve van. Ennek a gondolatnak köszönhetően jött létre a hárompontos biztonsági öv, ami azóta is az autó fontos részét képezi.
A brit autós oldal, az Arnold Clark szerint a találmánnyal a Volvo valószínűleg betegre kereshette volna magát, ha megtartja a szabadalmat. A cég azonban ennek épp ellenkezőjét tette: feladta a jogokat, mert úgy gondolták, a találmány túl fontos ahhoz, hogy csak maguknak tartsák meg.
Vagyis az, hogy ma ilyen széles körben elterjedt és elfogadott technológiáról van szó, az elsősorban a Volvónak köszönethő. Bohlin ezután egészen 1985-ig dolgozott fejlesztőmérnökként, neki köszönhető még többek között az oldalütközés-védelem és a hátsó ülések biztonsági övei is.
Végül 2002-ben halt meg, néhány évvel azután, hogy megkapta a Svéd Királyi Tudományos Akadémia aranyérmét, és bekerült az autógyártók Halhatatlan csarnokába. A Volvo néhány évvel ezelőtti felmérése szerint pedig eddig 1 millió ember életét mentette meg a találmány.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.