Alaposan átrendezi mostanság kínálatát a Suzuki. Sorra jönnek az új modellek, megérkezett a „nagy csomagtartós Swift” az új Baleno. Persze más érdekessége is van, többek közt a kis turbó motorja, valamint, hogy megjelent a hibridhajtás is a Suzuki kisautóinak palettáján.
A címben pedzegetett állítás igazolásaként érdemes elöljáróban tudni, hogy úgy hírlik, a szép lassan elbúcsúzó, jelenlegi generációs Suzuki Swifttel együtt, a modell is elköszön Esztergomtól. A következő generáció már nem nálunk fog készülni, ergo az árképzése sem lesz annyira rugalmas, mint, amit megszokhatott az itthoni nagyközönség. Vélhetően át is rendeződik majd a hazai paletta részben ennek nyomán. Persze a modellkínálat átrendeződése már zajlik, nem kis részben a telitalálatnak bizonyult Vitarával, másfelől, hogy megérkezett a „nagyobb csomagtartós Swift”, vagyis a Baleno.
Kezdjük is ezzel a leginkább mindenkit foglalkoztató tétellel, a Suzuki Swift legtöbbet emlegetett negatívumával, a kis csomagtérrel szemben mit kínál az újdonság. A Suzuki Baleno csomagtere alapból 320 literes (VDA-szabvány) – vagyis a hátsó támlák magasságáig pakolva – míg a Swifté, alig 211 liter volt. Mindez azt jeleni, a Baleno csomagtere nem csak a rokonhoz képest óriási, hanem a kategória többi versenyzőjéhez képest sem vall szégyent.
Mivel minden más paraméterében is a Swift lesz az etalon, érdemes gyorsan átnézni a méreteket. A Baleno 3995 mm hosszú, a Swift 3850. Az újdonság 1745 mm széles, míg az esztergomi rokon 1695, magasságban a Swift nyer 1510 mm-rel, a Baleno 1470 milliméter magas. Tengelytávot illetően a Baleno 2520 milliméteres tengelytől-tengelyig hosszában, míg a Swift 2430 milliméter, vagyis 90 milliméterrel kevesebb helyet kínál.
Külsőséget illetően, az újdonság a Suzukik folyékonyságot sugalló formanyelvét örökölte, nem lehet azt állítani, hogy mérföldkő lesz, de formás. A magasabb felszereltségi szinteken persze a krómdíszítések is előkerülnek, akárcsak a 16 colos könnyűfém kerekek, a színre fújt visszapillantók, vagy a B-oszlop műanyag díszbetétei.
Természetesen, ahogy szokás a lámpatestek tudásában is van eltérés, halogénizzóstól a bi-xenonig terjed a skála, a LED-es nappali fény egységes. Ami a belső teret illeti, a jelenlegi Swift-Vitara-S-Cross generáció egységei – kormány, ablakkezelők, központi multimédia, és infoegység köszönnek vissza – miközben például a vezető előtti kis kijelző teljesen új színes, digitális. Nagy felbontásban és ízléses grafikával jeleníti meg a fogyasztási adatoktól kezdve a számtalan információ bármelyikét a gépkocsi pillanatnyi állapotáról.
A Baleno üléshelyzete jellemzően kicsit magas, de kényelmes, vezetés közben a kormány a kategóriához mérten még megfelelően direkt visszajelzéseket is ad, a manuális váltó a japán szabvány szerinti pontosságú az első kilométerek alapján. A hátsó hely 180 centis magasságú sofőr mögé beülve is kényelmes, a fejtér sem érződik szűkösnek. A futómű a kis kategóriában szokásos hátul csatolt lengőkaros, torziós megoldású.
Az Indiában készülő Baleno másik újdonsága, hogy teljesen új platformra épül, könnyebb és nagyobb szilárdságú, mint a kifutó platformok. A legkönnyebb változat az 1.2 literes benzines szívómotorral, alig 935 kilogramm tömegű.
Az igazán nagy érdeklődés – legalábbis műszaki szempontból - az új 1.0 literes turbómotorokat veszi körül, amely a második tagja a Suzuki Boosterjet motorcsaládjának. Az 1.4 literes turbós változatot már próbáltuk is a Vitarában. A kisebbik változat 998 köbcentis és 110 lóerős egység 170 Nm-es nyomatékmaximummal, amely 2000-es fordulatszámon jelentkezik. A motor hengerenkénti befecskendezéssel és változó szelepvezérléssel rendelkezik, a turbót pedig a hengerfejbe integráltan helyezték el, amellyel kompaktabb lehetett a motor felépítése részben annak köszönhetően, hogy nincs külön leömlő a motorblokkon. Ilyen paraméterekkel, elvileg vegyes fogyasztásban 4,5-4,9 literrel beéri száz kilométerenként a Baleno, váltótípustól függően.
A másik komoly újdonság a Suzuki első hibridje ebben a kategóriában, SHVS (Smart Hybrid Vehicle by Suzuki) fantázia néven, ami jelen esetben egy „mild” hibridet jelent, vagyis nem képes a jármű kizárólag elektromos módban haladni, a hajtásba segít be a kis elektromos egység, ami leginkább egy felturbózott generátor-indítómotorként fogható fel. A rendszerben a szokásos 45 amperes ólom akkumulátor mellett, egy 3 amperórás lítium-ion akkumulátor is helyet kapott, ezek kapcsolódnak egy úgynevezett ISG-egységhez (integrált indítógenerátor), amely üzemállapotnak megfelelően segít be a hajtásba. Jelentős teljesítményű elektromos egységről persze nem beszélhetünk, mivel 3 lóerő, illetve 50 Nm-nyomatékot biztosít az elektromos rendszer a hajtásnak. Ilyenkor sem azt történik, hogy ez plusz teljesítményként jelenik meg, hanem a belsőégésű egység fogyasztása csökkenthető vele valamelyest.
A hibrid rendszer kompaktságára jellemző, hogy alig 6,2 kilogramm a súlytöbblete miatta a hibrid Balenóknak. Ez a változat egyelőre csak a manuális váltóval és 1.2 literes benzines erőforrással rendelhető meg, a 90 lóerős és 120 Nm-es nyomatékú egységgel rendelkező változat. Ezen kívül a palettában van még a már jól ismert dupla befecskendezéses 1.2 literes 90 lóerős négyhengeres szívómotorral szerelt egység, amelyet 2014-óta használ a Suzuki a Swiftekben. Ezt a változatot kipróbálva néhány kilométeren, a fentieken kívül megjegyezhető, hogy a zajszigetelés jónak tűnt, autópálya tempónál is csendes a kabin, az autó stabil, talán csak az oldal szélre lesz kicsit érzékeny.
Aki a Baleno biztonsági rendszerei miatt aggódna az ázsiai piacokon nyújtott néhány nem túl meggyőző törésteszt nyomán, megnyugodhat, mivel a Baleno megkapta a 2016-os szigorúbb szabványok szerinti EuroNCAP négy csillagát az idei évben. A rendszer része alapvetően 6 légzsák, automata radaros vészfékasszisztens, opciósan adaptív tempomat, sávelhagyás figyelmeztetés.
Az új Suzuki Baleno legolcsóbban listaáron 3,69 millió forinttól lesz elérhető, ez az 1.2 literes GA felszereltségűt jelenti, a várhatóan sokkalta nagyobb volumenű 1.2 literes GL-felszereltséggel 4,07 millió forint lesz az alapára. A csúcskivitelek, vagyis a GLX felszereltség ugyan ezzel a motorral 4,87 millió forintról indul. A hibrid alapára, amely csak GLX felszereltséggel jön 5,1 millió forint – vagyis 400 ezer forint a felára. Az új turbós 1.0 literesek 5,38 millió forintról indulnak, míg a csúcson a hatfokozatú Baleno 1.0 GLX DITC 6AT szerepel 6,07 millió forintos alapárral.