Autó hvg.hu 2016. február. 07. 16:11

220 km/h-val repeszt a világ leggyorsabb faautója

A Mazda RX-8 alapjaira épülő jármű alig 1000 kilogrammot nyom, és tisztán elektromos meghajtást kapott.

A napokban újabb autós eredményt hitelesíthetett a Guinness-rekordokat ellenőrző bizottság, egy kanadai férfi ugyanis a világ leggyorsabb, fából készült járművét építette meg. A leginkább a korai versenyautókra emlékeztető modellt egy kiszáradó, 240 éves nyugati vörös cédrusból alakította ki.

A Province beszámolója szerint a Cedar Rocket névre keresztelt gépet két, egyenként 20 lóerős elektromotor hajtja, ami a tesztek szerint 220 km/h-s sebességre képes gyorsítani a járművet. A rekordot azonban nem ezzel, hanem a negyed mérföldes (400 méter) távon elért 144 km/h-s sebességével sikerült felállítani.

Province

Az autó vázát egy Mazda RX-8 adta, amihez külön felfüggesztést és tárcsafékeket készítettek. Az egész autó alig 1000 kilogrammot nyom, amiből 240 kilogrammot az elektromotorok meghajtására szolgáló akkumulátorok tesznek ki.

Az utóbbi időben úgy tűnik, egyre többen látnak kihívást abban, hogy fából készítsenek autót. Tavaly például három ilyenről is beszámoltunk, kezdve a magyar fatraktorral, folytatva az egész világon nagy népszerűségnek örvendő erdélyi modellel, decemberben pedig egy 600 lóerős gép mutatkozott be az Esseni Autószalonon.

Hasonló érdekességekért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.