Kínában már nem is a 21., hanem rögtön a 22. század technológiájával kísérleteznek.
Az utóbbi egy-két évben egyre nagyobb figyelmet kapnak az önvezető autók. Az ezt lehetővé tévő technológia egyre több járműben jelenik meg, sőt van, ahol már be is tiltották. Bár a kínai autóiparban is ez tűnik dominánsnak, a Nankai Egyetem kutatói már egy újfajta megoldást is fejlesztenek: a gondolatvezérelt autót.
A Reuters beszámolója szerint már két éve dolgoznak azon, hogy a tervből valóság legyen, és most úgy tűnik, közel járnak a megoldáshoz. A gondolatvezérelt jármű működtetéséhez egy speciális jelolvasó egységre van szükség, amivel a sofőr a kezek és a lábak használata nélkül tudja előre-hátra mozgatni az autót, valamint be- és kizárni az ajtókat.
A készülékben 16 érzékelő van, ami folyamatosan figyeli az agy EEG jeleit. Mindehhez kifejlesztettek egy olyan számítógépes programot, ami a gondolatokat utasításra fordítja, így a sofőr érintés nélkül parancsolhat autójának. Duan Feng, a projekt vezetője szerint a végcél az, hogy az általuk kifejlesztett technológiát valamilyen módon összehozzák az olyan önvezérelt autókkal, mint amit például a Google fejlesztett ki.
Duan szerint olyan összetett feladatokat is el lehet végezni vele, mint a sávváltás vagy a fordulás, csak megfelelő koncentrációra van hozzá szükség. A technológia elsősorban azoknak lehet igazán hasznos, akik valamilyen betegség miatt nem tudnak autót vezetni.
Hasonló érdekességekért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.