Viszonylag kevesen vannak azok, akik már a családalapítás előtt is családi autóval járnak, így az újdonsült szülők számára a bababútor beszerzésén túl az autó lecserélése lehet az egyik legfontosabb feladat. Íme néhány tipp, hogy jól sikerüljön a váltás.
1. Tervezzünk előre
Akár egy gyerekről van szó, akár többről, a párok a családalapítás előtt mindig megbeszélik, hány gyermeket szeretnének, az autóvásárlást pedig érdemes ehhez igazítani – tanácsolja a Yahoo. Felesleges egy kisbuszt venni, ha csak 1-2 gyereket szeretne a család, és ez hatványozottan igaz fordítva is: ha nagy családot szeretne valaki, akkor arra érdemes már az első gyereknél felkészülni, később ugyanis csak gond lehet az autócserével. A vásárlás előtt érdemes kikérni azoknak a barátoknak, ismerősöknek a véleményét is, akik olyan autót vezetnek, mint amilyet mi is szeretnénk, ezzel ugyanis könnyebben fény derülhet az autó buktatóira.
2. Költségvetés
Vásárlás előtt az egyik legfontosabb kérdés, hogy mekkora összeg áll rendelkezésre egy autó beszerzéséhez. Akár használt autóról beszélünk, akár újról, érdemes alaposan körbejárni, hogy milyen feltételekkel kaphatunk hitelt a vásárláshoz, és ez pontosan mekkora törlesztőrészlettel jár havonta. Ilyenkor sokan elfelejtik, hogy ezen túl pluszköltség is keletkezik: az átírás, a biztosítás és természetesen a fogyasztás is. Ezekkel érdemes tisztában lenni, és legalább egy évre előre összegezni, hogy a hitelen kívül milyen kiadások várhatók még.
3. Hely és biztonság
A két legfontosabb szempont egy családi autó választásakor, hogy mennyi helyünk van belepakolni, és mennyire biztonságos az autó. Előbbi esetén érdemes végiggondolni, hogy egy/két/több gyerek egy/két/több gyereküléssel jár – és ezek szerencsére ma mind jó minőségűek, egy sem akadt fenn a korábbi ellenőrzéseken –, a járulékos felszerelésekről nem is beszélve. Ehhez igen sok hely kellhet, ezért már alapból érdemes a tágasabb modellek között keresgélni. Azt tudták, hogy ma már olyan gyerekülés is létezik, ami jelez, ha a szülő véletlenül a kocsiban felejtené a gyermekét?
Mivel a biztonság minden esetben megfizethetetlen, nem árt egy kis pluszenergiát fordítani arra, hogy megnézzük, milyen értékelést kapott a kiszemelt autó. Ilyenkor a hivatalos törésteszteken kívül érdemes lehet más forrásból is tájékozódni. Az egyik legnagyobb független biztonsági szervezet, az amerikai Insurance Institute for Highway Safety folyamatosan teszi közzé a különböző autókról szóló biztonsági értékeléseit, a döntés előtt ezt is ajánlott figyelembe venni.
+1. Tesztvezetés
Ha már megvan a kiszemelt autó, a tesztvezetés alatt érdemes minden fontos részletre odafigyelni. Hogy pontosan mik ezek, azokról ebben a cikkünkben már írtunk.
További autós tippeket ide kattintva olvashat.
Ha ez hasznos volt, hasonlókért lájkolja a HVG Autó rovatának Facebook-oldalát.