Autó hvg.hu 2014. szeptember. 01. 11:53

Ilyen, amikor a Jaguar főtervezője magának alkot – képek

Ian Callum 1959-es Mark 2-esének klasszikus lemezei alatt modern technika rejtőzik.

A négyajtós kupék kapcsán hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a Mercedes-Benz CLS volt az első ilyen jellegű luxuslimuzin, pedig a koncepció már jóval korábban létezett.

Elég csak az 1960-as években gyártott Jaguar Mark 2-re gondolni, melynek klasszikus vonalai, négyajtós karosszériája és elegáns utastere az összes mai prémium gyártó előtt példaként állhat. Talán éppen emiatt választotta ki magának Ian Callum, a Jaguar főtervezője, aki a Classic Motor Cars műhely segítségével 18 hónapnyi munkával úgy varázsolt újjá egy 1959-es példányt, hogy az veteránautóként is megállja a helyét a hétköznapi használatban.

Jaguar

Ugyan a Mark 2 csúcsváltozatában dolgozó 3.8 literes soros hathengeres blokk még mai szemmel is kellő dinamizmust biztosít a 200 kilométer/órás végsebességgel, Ian Callum kicsit továbbgondolta a koncepciót és az eredeti motort lecserélte az XK-ból származó 4.3 literes, szintén sorhatos erőforrásra, amihez ötfokozatú manuális váltót párosítottak.

A megnövekedett teljesítmény miatt, illetve a hétköznapi használhatóság jegyében állítható futómű került az autó alá, amivel 30 milliméterrel csökkent a hasmagasság, az eredeti kerekeket pedig stílusban passzoló 17 colos felnikre cserélték Pirelli gumikkal szerelve. Természetesen a fékrendszer sem maradt ki felújításból, valamint a kormány is kapott egy kis elektromos rásegítést, hogy könnyebb legyen a manőverezés.

A nagyobb motor hűtése miatt szükséges plusz légbeömlőkön kívül csak néhány apróságot módosítottak az autó külsején, az utasterét viszont jelentősen átszabták. Piros bőrbe vart, modernebb ülések kerültek bele, valamint új műszerfalat terveztek hozzá, a napi ingázásban pedig jó szolgálatot tesz majd a légkondi és a modernizált audiorendszer.

Jaguar
Jaguar
Jaguar
Jaguar
Jaguar
Jaguar

Kövesse az Autó rovatot a Facebookon!
A rovat vezető cikkei negyedórával hamarabb kikerülnek a közösségi oldalra, mint a hvg.hu-ra.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.