2012. szeptember. 28. 16:30 MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 28. 16:12 Autó

Terv már van, időpont még nincs az új komáromi híd építéséhez

Jóváhagyta a Komáromot Révkomárommal összekötő közúti híd építéséről szóló szlovák-magyar megállapodásra vonatkozó javaslatot a szlovák kormány pénteken.

Az ülésről kiadott tájékoztató szerint a jóváhagyott kormánydokumentum nem tartalmaz arra vonatkozó megállapítást, hogy a hídnak mikorra kell elkészülnie. Az időpont hiányát a dokumentumban azzal indokolják: mindkét országnak időre lesz szüksége ahhoz, hogy a kivitelezéshez újabb európai uniós forrásokat tudjon biztosítani. A szlovák útkezelő vállalat korábbi közlése szerint az építkezés 2015-ben indulhat meg.

A jóváhagyott javaslat alapján a híd építésére vonatkozó közbeszerzési eljárást a magyarok írják majd ki. A beruházás költségeit Magyarország és Szlovákia egyenlő mértékben állja, az építmény a két ország közös osztatlan vagyonát képezi majd.

A beruházás mindkét országra 37,5 millió euró terhet ró, a kiadásokat a tervek szerint 85 százalékban EU-s forrásokból finanszíroznák. Szlovák részről az építési költségek túlnyomó részét, körülbelül 32,4 millió eurót a több, mint 600 méteres híd építési költségei tesznek ki és további 5 millió euróra rúg a hídra felvezető infrastruktúra megépítésének költsége is.

Az infrastrukturális beruházásra vonatkozó közlekedési szaktanulmány szerint a híd megépítésére - gazdasági és környezetvédelmi szempontokat figyelembe véve - Révkomárom nyugati része lenne a legmegfelelőbb. A tervek szerint az új híd áteresztő kapacitása napi több mint 10 ezer gépkocsi lenne, és megépülését követően jelentősen tehermentesíthetné az Erzsébet hidat, amely most teherforgalmat is bonyolít. Az új híd elkészülése után a tizenkilencedik században épült Erzsébet hídról kizárnák a teherforgalmat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.