Autó hvg.hu 2011. október. 18. 13:05

Hogyan közlekedjünk a nyálkás, hideg időben?

Ősszel megváltoznak az időjárási-, látási- és útviszonyok, ezért különösen oda kell figyelni az autósoknak, de a biciklivel, vagy gyalog közlekedőknek is ajánlatos alkalmazkodniuk az időjáráshoz - figyelmeztet a rendőrség a police.hu oldalon.

Az autósok az őszi hónapokban egyre gyakrabban találkoznak megváltozott közlekedési feltételekkel, amelyek az évszakra jellemző időjárási viszonyokkal nehezítik a közlekedést, a reggeli órákban a ködös útszakaszok is gondot okozhatnak. A járművezetők nagy része ezeket az útszakaszokat nem elég körültekintően és a sebesség nem megfelelő megválasztásával közelítik meg, és pánikszerűen fékeznek, meglepve ezzel a mögöttük közlekedőt, akit ilyenkor sok esetben vészfékezésre kényszerítenek.

Az ilyen jellegű balesetek megelőzhetők, ha a ködös szakasz kezdetét észlelve, még a jól belátható úton a gépjármű vezetője csökkenti a sebességet és az ütközések elkerülése érdekében nagyobb követési távolságot tart, hiszen ilyenkor igen gyakoriak az utoléréses balesetek.

A különböző fronthatások, a rosszul megválasztott ruházat, a gépkocsi szellőző - fűtő berendezésének helytelen üzemeltetése fáradtságot, bágyadtságot okozhat, mely a reakcióidő megnövekedésével jár együtt.

A legtöbb problémát a változó tapadóképességgel rendelkező útburkolat, valamint a romló látási viszonyok okozzák, a kormányt és a pedálokat ajánlatos lágyabban kezelni. A járművek műszaki állapota is több esetben kifogásolható, mely ebben az időszakban jelentős baleseti veszélyforrást jelenthet. A gumiabroncsok kopott futófelülete növeli az ún. „vízen futás” jelenségének létrejöttét, a kopott ablaktörlő gumik és rosszul beállított fényszórók a látást, míg az üzemképtelen fényjelző berendezések a láthatóságot csökkentik.

AP

A betakarítás kezdetével együtt az utakon több munkagéppel, lassú járművel, valamint állati erővel vont járművel találkozhatunk. A földekről az útra felhajtó munkagépek vezetői sokszor az előírásoktól eltérően nem takarítják meg a járművük kerekeit a rátapadt sártól, mely az úttestre kerülve balesetveszélyt jelent. A betakarított terményeket szállító járművek vezetői gyakran nem megfelelően rögzítik rakományukat, így azok az úttestre hullva, szóródva tovább fokozzák a csúszásveszélyt. A fentiek miatt célszerű, ha olyan útszakaszokon, melyek közelében feltehetően betakarítási munkák folynak, lassabban, körültekintőbben veszünk részt a közlekedésben.

A kerékpárosok ellenőrizzék járművük előírásszerű felszereltségét, hiszen este egyre hamarabb sötétedik, illetve egyre később kel fel a nap. Az első – és hátsó lámpák, a hátul piros színű, nem háromszög alakú prizma, valamint a kerekekre az előírásoknak megfelelően felszerelt küllőprizmák mind a láthatóságukat segítik elő, fokozzák biztonságukat.

A gyalogosoknak célszerű világosabb öltözetet viselni, valamint még fokozottabban körülnézni az úttestre való lelépés előtt, hiszen az esőtől, reggeli harmattól csúszóssá váló úton a járművezetők fékútja is jelentősen megnövekedhet. Lakott területen kívül közlekedő gyalogosoknak és kerékpárosoknak nem csak éjszaka, hanem a korlátozott látási viszonyok között is viselniük kell fényvisszaverő mellényt.

A gyermekek, különösen az iskolák közelében vannak nagyobb veszélynek kitéve, a rendőrség szeptember hónapban „Az iskola rendőre” program feladattervében meghatározottak szerint fokozott ellenőrzést tartott az intézmények környékén, most azonban a reggeli illetve délutáni időszakokban megszűnik a folyamatos rendőri jelenlét, ezért célszerű, ha fokozott óvatossággal, csökkentett sebességgel haladunk az iskolák környékén, különösen olyan helyen, ahol a közelben tömegközlekedési eszköz megállóhelye található.

Hirdetés