Autó automenedzser.hu 2011. június. 27. 11:04

Opel Astra Sports Tourer teszt: 4156 kilométer alatt sem találtam hibát

Nagyot nőtt a kombi Astra, elődjénél 18 centivel hosszabb, 4,7 méterjével már igazi lifestyle kombi, kilóg a kompakt...

Nagyot nőtt a kombi Astra, elődjénél 18 centivel hosszabb, 4,7 méterjével már igazi lifestyle kombi, kilóg a kompakt kategóriából. Igaz, a méretnövekedésből csak az autó eleje profitált, a hátsó utasok nem kaptak több helyet, a csomagtér 40 litert veszített az elődhöz képest – de mennyivel szebb lett!

További képek a galériában
bcs



Ergonomikusan megtervezett, kényelmes, elektromosan állítható deréktámasszal ellátott kakaó színű bőrülésekben utazhatunk a legjobban felszerelt Astra kombiban, a belteret bézs és barna, puha műanyag borítja és díszíti, az összhang és a minőség majdnem olyan, mint az Insigniában, de azért találunk illesztési hézagokat és kopogós elemet is.

Az ülésfűtéssel, nagy navigációval, kétoldali automatikus klímával, intelligens xenonfénnyel, elektromos napfénytetővel, állítható keménységű futóművel (kormányzással és gázreakcióval, azaz flex ride) 18 hüvelykes könnyűfém kerekekkel, elektromos rögzítőfékkel, hangulatvilágítással, tempomattal, Bluetooth-szal, kartámasszal, síalagúttal, tárolócsomaggal felszerelt kombi árcédulája egy álomautóéval vetekszik - 8,725 millió forint. Húzós ez az ár, de a nagyon gazdagon felszerelt Opel Astra Sports Tourer már nem az a fehér kombi Astra, amit megszokhattunk a magyar utcaképben. Ez már valóban egy álomautó a magyar ember, a magyar családapa számára. Pedig csak azt nyújtja, amit egy dolgos férfi elvár autójától: kényelmes, szép, biztonságos, tágas, praktikus, jól megy, és keveset fogyaszt.

bcs



A menettulajdonságairól alkotott képet nem a falról akasztottuk le, 4156 kilométert tettünk meg a tesztautóval, szinte mindenféle minőségű úton használva az autót: tengerszinten, 1000 méter magasan, kánikulai hőségben és 10 fok alatti hűvösben, esőben, szélviharban, hídon, alagútban, nagyvárosban és hegyi tanyán, szikrázó napsütésben és fekete éjszakában. Hibát vagy meghibásodásra utaló jelet nem tapasztalatunk, az autó tette a dolgát, az 1,7 literes, 125 lovas dízelmotor pont azt nyújtotta, amit vártunk tőle. 160 kilométer/órás sebességnél 2800-at, 140-nél 2500-at, 130-nál 2200-at, 120-nál 2050-et forog a főtengely.

bcs



Az üresen is 1,5 tonnás kocsi  megpakolva, három személlyel autópályán tartotta a 170 kilométer/órás utazósebességet, de a combos emelkedőkön, meredek hágókon és a tű éles toszkán szerpentineken kevésnek bizonyult, ott rendesen kellett visszaváltogatni, nem ritkán kettest, sőt egyest is. Akinek ez a teljesítmény kevés, választhatja a kétliterest 160 lóerővel, a felára nem jelentős, a tesztelt Cosmo felszereltséggel 265 ezerrel drágább. Magyarországon nem indokolt az izmosabb motor, itthon ritkán kaptatunk fel nulláról 600 méter magasra.

A xenonfények nagy szolgálatot tettek, éjszaka is szinte nappali világosságot teremtettek az autó előtt, autópályán a rendszer agya megnyújtotta a csóvát, országúton megvilágította az út jobb oldalát, tolatáskor és kanyarodáskor pedig az autó mellett is átláthatóvá tette a sötétséget. A LED-es nappali fénybumeráng kiemeli az autó szépségét és távolról is jelzi, hogy jövünk.

bcs


A malomkerekek ellenére a futóműre egy rossz szavam sem lehet, nagy tempójú kanyarokban is fekszik az úton, rossz burkolaton sem kellemetlen, a felfüggesztés állítható keménységével pedig örömautózássá tehetjük a szerpentineket. Persze, csak amíg a család bírja. Bár sport üzemmódban (amikor keményebb a futómű, feszesebb a kormányzás és élénkebben reagál a motor a gázadásra) sokkal tovább tűrték jajongás nélkül a kaptatókat, a kényelmes tour üzemmódot csak a teszt kedvéért próbáltam ki – nagy változást nem éreztem a normálhoz képest. A sport beállítást a magyarul kommunikáló fedélzeti számítógépben testre is szabhatjuk, az élvezetek fokozása végett vörösre vált a szép műszerórák egyébként fehér háttérvilágítása.

bcs



A hosszú, több mint négyezer kilométeres teszt során volt alkalmam megismerkedni a különböző tankolási taktikákkal, az olasz önkiszolgáló kutakat nem múlhatja felül semmi. Rengeteg gázolajat öntöttem az Astrába, a végső elszámolásnál azonban mégis az Opelnél örülhetnek, a tesztautó szinte mindig megpakolva, 100 kilométerenként átlagban 6 liter naftát kajált meg. A fedélzeti számítógép az utolsó néhány száz kilométer hajrázós gyorsasága miatt 6,4 literre hozta ki a fogyasztást, az előző tesztelő pedig 8,1 litert égetett be a memóriába.

[[ Oldaltörés (Mennyit nyel a csomagtartó?) ]]

 

A hatsebességes váltó pontos, a takarékos üzemet váltás-esedékességi jelzés segíti, a multifunkciós kormány jó fogású, precíz. A navigáció többnyire a helyzet magaslatán van, csak sajnos elkövettem azt a hibát, hogy nem ellenőriztem le indulás előtt, hogy van-e a kocsiban DVD. Memóriából ment az útvonaltervezés és navigálás, így amint letértem Firenze Certosa kijáratnál az autópályáról, elveszítette a fonalat. Ha beírtuk a GPS-koordinátákat, amikor megérkeztünk, büszkén jelezte, hogy elérte a célterületet, egyébként úgy 20-30 kilométerre pontosan tudtuk, hogy merre járunk. Szerencsére már feltalálták a papír alapú térképet is, így nem kellett csak autópályán közlekednünk, ha a szomszéd faluba akartunk leruccanni.

bcs


Az alaphelyzetben 500 literes (a kalaptartóig 1000, tetőig akár 1550 literrel is gazdálkodhatunk, teljes hasznos hossz ledöntött első üléssel 1,85 méter – az Insignia kombi maximális térfogata 1530 liter) csomagtartó családi és céges használatra is kitűnő, szája nagy, padlója alacsony. Amikor megláttam, hogy a feleségem mennyi és milyen méretű táskákkal, bőröndökkel, dobozokkal, csomagokkal (legalább három hónapra, tornádó-, cápa- és cunami veszélyre is felkészülve) ébresztett a hajnali indulás előtt, megrémültem. Vagy őt, vagy a gyereket, vagy a rengeteg holmit hagyom otthon – gondoltam. Aztán ésszel és okos asszonyi segítséggel mindennek megtaláltuk a helyét, de annyira, hogy még hazaérkezés után három nappal is találtam elrejtve néhány pár cipőt, strandlabdát és a fiam elő sem vett búvárfelszerelését.

bcs



Némi felárért és a pótkerékről lemondva, kapunk padló alatti rekeszeket, rögzítő síneket, elválasztó hálókat. A kalaptartó cseles, ha rácsapunk felemelkedik. A csomagtérben, a vezető közelében és a két első ülés között is találunk 12 voltos csatlakozót. A könyöktámasz többfunkciós, a váltó mögötti tárolóegységbe pakolhatjuk az apróságokat, az USB-csatolót a középkonzol aljára tették, jól elérhető, nagy és egyedi formás pendrive-okat is rádughatunk.

A hátsó üléseket kapcsolóval a csomagtérből is ledönthetjük, a hátsó utasok kényelmét pohártartós könyöktámasz fokozza. Magam mögött kényelmesen elférek az Astra kombiban, magasabb ember mögött már nem ilyen rózsás a helyzet.

Biró Csongor

 

[[ Oldaltörés (Műszaki adatok) ]]

 

bcs

 

 

Opel Astra Sports Tourer 1,7 CDTi Cosmo
 MOTOR
Hengerűrtartalom (cm3)1686
Környezetvédelmi besorolásEuro 5
Max. teljesítmény lóerő

125 LE 4000-es fordulaton

Max. nyomaték: Nm280 Nm 2000-2700-as fordulaton
MÉRETEK
Tengelytáv (mm)2685
Hosszúság/szélesség/magasság (mm)4698/1819/1535
Csomagtér500-1550 liter
Saját tömeg1428
MENETTELJESÍTMÉNYEK
Végsebesség (km/h)192
Gyorsulás (s): 0 - 100 km/h11,7
FOGYASZTÁS (l/100 km)
Városi5,6
Országúti4
Vegyes4,6
Tesztfogyasztás6
CO2 kibocsátás (g/km)121
LISTAÁRA 6,25 millió Ft-tól

 

 

 

 

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?