Mire vigyázzanak az Ausztriába utazók?
A közlekedési szabályok évről-évre változnak, azonban az idei esztendő számos meglepetést tartogat az autósok számára. A megváltozott szabályok óvatosságra sarkallják a közlekedésben résztvevőket, a törvény betűi alól már külföldön sem lehet kibújni. A kihágás pedig súlyos pénzösszegekbe kerülhet. Az osztrák büntetések már behajthatók itthon a magán- és a cégautókkal közlekedőkön is.
Hazánk is tagja a 2000-ben, öt európai uniós tagállam által létrehozott Európai Gépjármű és Vezetői Engedély Információs Rendszernek (EUCARIS), mely lehetővé teszi, hogy a csatlakozó országok hatóságai a területükön, külföldi jelzésű gépkocsival történő kihágásokat, szabálysértéseket, saját nemzeti szabályozásuknak megfelelően büntessenek. Magyarország számára egy nagy előrelépést jelent az, hogy az osztrák parlament 2010-es őszi ülésszakában kétoldalú megállapodást kötött hazánkkal, mely a központi nyilvántartásban rendelkezésre álló, a gépjárművekre és a vezetői engedélyekre vonatkozó adatok kölcsönös adatátadásán alapul. Ily módon, a magyar utakon, ausztriai szomszédaink által elkövetett szabálysértések bírságai könnyedén behajthatók, azonban ugyanez vonatkozik az Ausztriában elkövetett, magyar kihágásokra is.
A LeasePlan Hungária Zrt. operációs igazgatója, Horányi István óvatosságra inti az autósokat: „Különösen a síelések és téli kirándulások időszakában utaznak sokan a szomszédos Ausztriába. Igyekszünk felhívni ügyfeleink figyelmét, hogy külföldön is tartsák be a közlekedési szabályokat! A kihágásokat ugyanis, a korábbi gyakorlattól eltérően, az egyezménynek megfelelően szankcionálja az osztrák hatóság a kölcsönös adatszolgáltatásnak és a rendkívül fejlett, arcképet is rögzíteni képes kameráknak köszönhetően.”
Határainkon belül is szigorúbb már a törvény betűje: ismét kiszabhatnak helyszíni bírságot is a szabálytalankodókra. A gyorshajtók, a biztonsági övet bekapcsolni elmulasztók, a piros jelzésen áthaladók, illetve az ittasan vezetők 10 000-300 000 forintos büntetést kockáztatnak. A bírságokat attól függetlenül behajtják, hogy saját vagy céges, esetleg flottakezelő által üzemeltetett gépkocsit vezetve szabálytalankodtak.
A büntetések behajtását illetően egyéb szigorítások is várhatók. A tervek szerint a Közlekedési Hatóság a bírsággal tartozók járművét idén júniustól már a közúti ellenőrzés során kiállíthatja a forgalomból, egészen addig, amíg a bírság összegét ki nem fizetik, sőt január 1-jétől joga van ahhoz is, hogy a tartozók járművét kitiltsa a forgalomból. A törvény a hatóságok számára gyorsabb ügyintézést ír elő: az objektív felelősség körébe tartozó szabálysértések esetében az elsőfokú határozat kézbesítésére már csak 90 nap áll rendelkezésükre, az ügy utána elévültnek tekintendő.
A 2011-es legfontosabb KRESZ módosítások között említést érdemel még a 7,5 tonnánál nagyobb tehergépjárművek előzési tilalma, illetve az online is elvégezhető elméleti KRESZ tanfolyam lehetősége is.