2009. december. 29. 04:44 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. december. 28. 21:02 Autó

Magyarok, törökök, csehek tülekednek az elhagyott autókért

A környezetvédelmi zónák bevezetésével a régi, környezetszennyező autókat egyszerűen az út szélén hagyják német gazdáik. A Berlin-Lichtenberg-i kerület vezetése nem tűri meg a roncsokat, elárverezi őket. Használt- és roncsautó-kereskedők tolonganak a járművekért, hisz ezekben még jó pénz van.

Az árverezési terem mindig dugig van. A közönség nemzetközi: lengyelek, csehek, magyarok, törökök, arabok és németek. Férfiak. Legtöbbször 2-5 fős csoportban érkeznek: használtautó-kereskedők, roncsautó-kereskedők, magánszemélyek.

A Lichtenberg kerület polgármesteri hivatala két hete egész Berlin területéről 300 autót kiáltott ki, lejárt műszakival, érvényes forgalmi rendszám nélkül, vagy olyanokat, amelyeknek nem jelentkezik a tulajdonosa. Ez már az ötödik árverés volt ebben az évben. A kínálat is színes: Ford Fiesta, Opel Corsa, Seat Ibiza, VW Passat is van köztük, de BMW, Mercedes és Alfa Romeo is került már kalapács alá. A kikiáltási ár 50 euró. Ezért az összegért csak roncsértékű kisautók találnak gazdát.

Nemrég 8900 euróért egy ezüst 2006-os évjáratú ötös VW Golf került új gazdához. 271 kilométeren áll a számlálója. Az autó üzembentartója elhalálozott. Ára 3000 euróról indult. Korábban egy 2006 áprilisában üzembe helyezett Volvo S40-est valamivel több mint 24 ezer kilométerrel 8800 euróért ütöttek le.

A fizetés készpénzzel történik. A délelőtt folyamán az érdeklődők szemügyre vehetik az autókat. Az autók egy része egy cég telephelyén áll Schönwaldban, a többi Werneuchenben. A kocsikat nem lehet kipróbálni, a motorháztető alá sem lehet bepillantani. Ez pókerjáték. Az is megeshet, hogy egy autót elvisz valaki és csak utólag derül ki, hogy a váltója rossz. De persze az is előfordulhat, hogy a kesztyűtartóban megtalálható a szervizkönyv az elvégzett javításokra vonatkozó feljegyzésekkel.

Vannak kereskedők, akik rendszeresen járnak árverezésekre, de sok az új a társaságban, a külföldi nepperek mellett főleg kispénzű németek. A törzsvásárlókat a kerületi hivatal előre értesíti írásban az aukcióról.

Az elárverezett autók közül sok megy külföldre – Lengyelországba, Csehországba, Magyarországra, sőt, még Afrikába is. Jónéhányat újra helyrepofoznak Kelet-Európában, vagy simán alkatrésznek viszik, ha megéri. A következő aukció 2010 márciusában lesz.

2009-ben 989 autót kínáltak árverezésre. Ebből 988-nak lett új tulajdonosa. A bevétel 470 ezer 100 euró volt. 2008-ban 839 autót kínáltak eladásra, ebből 835-öt el is vittek. A bevétel 488 ezer euró volt. A pénz azonban nem rögtön kerül a közkasszába, hanem egy ideig elkülönítik egy számlán. A régi tulajdonosnak, illetve az autót hitelezőnek 3 éve van rá, hogy jelentkezzen az árverezési összegért. Ha ez nem történik meg, a pénz a helyhatósági kasszába kerül, természetesen a járműadó, a büntetések és az elszállítási költség levonása után. 2008-ban az árverezési átlagár 585 euró volt, 2009-ben 475 euró.

A Berlin területén hagyott autókért a lichtenbergi kerületi hivatal a felelős. Ide érkeznek be a hivatali és a magánszemélyek bejelentései, ha Berlin közterületén gazdátlanul hagyott járműre bukkannak. A hivatal öt munkatársat alkalmaz, hogy utánajárjanak a bejelentéseknek és hogy egy úgynevezett sárga pontot ragasszanak az autóra, ami az üzembentartót felszólítja, hogy haladéktalanul távolítsa el a köztérről a járművet. A sárga pontot piros pont követi, és ha az újabb határidő után sem szállítja el a tulajdonos az autót, az önkormányzat elszállíttatja a telephelyre.

K. O.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?