Hogyan közlekedjünk körforgalomban?
Nyugat-Európához hasonlóan a lámpás, illetve lámpa nélküli kereszteződések tucatjait cserélik le nálunk is a körforgalmak. Miért is jó ez nekünk, autósoknak? Hogyan közlekedjünk bennük itthon és mire figyeljünk külföldön?
© www.korforgalom.hu |
A KRESZ röviden határozza meg a körforgalmat mint fogalmat, és mutatja be a "körforgalom" jelzőtáblát. „A körforgalom tábla olyan utat jelez, amelyen úgy kell haladni, hogy az út által körbezárt terület a vezetőtől balra essék.” A jobboldali közlekedés irányából és a jobbratartási kötelezettségből adódóan a körforgalomba történő behajtás adott, de esetenként más szabályozás is érvényesülhet. Egysávos és két- illetve többsávos körforgalmú csomópontokat is kialakítanak.
© www.korforgalom.hu |
A szabály az szabály |
„A párhuzamos közlekedésre alkalmas körforgalmú úton a párhuzamos közlekedés szabályait kell alkalmazni. Azon az úton, amelynek menetirány szerinti jobb oldalán két vagy több forgalmi sáv van útburkolati jelekkel kijelölve, a körforgalmú útra történő bekanyarodást a jobboldali szélső forgalmi sávból kell végrehajtani, amennyiben a járművezető a bekanyarodás helyét követő első bekanyarodási lehetőségnél kívánja a körforgalmú utat elhagyni.” Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is” - áll az 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletben. |
Dar es-Salam |
Magyarországon nem jellemző, de Németországban létezik úgynevezett mini-körforgalom, melynél csak a macskakövezés sejteti a körforgalom meglétét. Ilyeneknél az autók kizárólag az aszfaltozott úton haladhatnak körben, de a buszok és teherautók keresztezhetik a macskakövön keresztül a körforgalmat a kanyarodási manővernél szükséges nagyobb helyigény miatt.
Ausztriában ugyancsak a „jobbkézszabály” van érvényben, kivéve, ha a közlekedési táblák mást írnak elő. Itt is csak a kihajtáskor szabad indexelni. Olaszországban érdemes defenzív vezetési stílust alkalmazni. Itt is érvényes ugyan - ha ezt táblákkal másképp nem jelölik- a „jobbkézszabály”, ám ehhez kevesen tartják magukat. Franciaországban alapvetően érvényes, hogy aki a körforgalomba ér, elsőbbséggel bír. De a legtöbb esetben itt is forgalmi táblákkal adják meg az elsőbbséget a körforgalomban haladóknak.
Spanyolországban, Lengyelországban, Portugáliában és Svájcban is a körforgalomban haladóknak van elsőbbségük, kivéve, ha ezt tábla szabályozza. Romániában a körforgalomban addig kell balra indexelni, amíg a körforgalmat használjuk, kilépési szándékunkat jobbra indexeléssel kell jeleznünk.
Nagy-Britanniában a baloldali közlekedés miatt a körforgalomba balra kell besorolni. A jobbról jövő járművek a körforgalomban - kivéve, ha ezt táblák szabályozzák - elsőbbséget élveznek. Nagy-Britannia kivételt képez a körforgalmi indexelés szabályai alól. Aki a legközelebb eső kihajtón akarja elhagyni a körforgalmat, már a behajtás előtt kirakja a balra indexet, aki a második kihajtót szemelte ki, az csak közvetlenül a második kihajtó előtt kezd el balra indexelni. Aki csak a harmadik kihajtón szeretne távozni, a körforgalomban haladás során jobbra indexel, és csak az elhagyás előtt kezd el balra jelezni.
Autómenedzser