Mit tegyen, ha az autópályán dugóba kerül?
Elsősorban fontos, hogy ne legyen fáradt, ha szükséges, többször iktasson be...
Elsősorban fontos, hogy ne legyen fáradt, ha szükséges, többször iktasson be hosszabb-rövidebb szüneteket, amelyek után sokkal figyelmesebben tud vezetni. A le- és felhajtóknál ügyeljen a kötelező pihenőidejükből visszatérő teherautókra és kamionokra.
Mindegy, hogy szabadságra megy, vagy éppen a munkába, bizony elég gyakran meg kell állni menet közben, majd újra elindulni a hatalmas sorok miatt. A balesetek, defektek, építkezések is okozhatnak kilométer hosszú dugókat. A legjobb az lenne, ha ki tudnánk kerülni az útszűkületeket, és a csúcsforgalmat. Ez azonban sajnos nem megoldható, ezért inkább óvatosan, figyelmesen vezessen, és mindig vegye figyelembe a közlekedési táblákat, mint például az útépítésre felhívó figyelmeztetések. Soha ne próbálja a leállósávban megelőzni a feltorlódott sort, mert ez balesetveszélyes és szigorúan tilos is. A mentők és a rendőrök haladását akadályozzuk meg, emellett komoly bírságra is számíthatunk. A pofátlan előzést a dugóban ülők sem nézik jó szemmel, előfordulhat, hogy a melegben tútfűtött ideges sofőrök rajtunk töltik ki mérgüket.
Különösen a hegyekre, dombokra vezető kanyargós utakon fontos a fokozott figyelem, mert ezeken a helyeken bizony váratlanul érhet minket a sor vége. Érdemes továbbá a rádiókban, hírszolgáltatóknál állandóan figyelemmel kísérni a közlekedési információkat. Ha ugyanis időben észreveszi a dugót, csökkenteni tudja a sebességet, és ha szükséges meg is tud állni. Gyorsabb tempónál, például száz kilométer per órás sebesség fölött bizony hosszú a féktáv. Kicsit ugyan idegesítő lehet, ám egyre nagyobb divat, hogy az autósok egyből bekapcsolják a vészvillogót, amint dugót észlelnek előttük. Ez nagyon hasznos, mert távolról is jól látszik.
Amennyiben elkerülhetetlen az ütközés, a testét, illetve a fejét szorítsa az üléshez, és a fejtámlához, és semmi esetre sem kapcsolja ki biztonsági övét.