2008. április. 27. 06:38 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 26. 23:55 Autó

Hogyan vezessünk Európában? – bírságok, szabályok

Ahány ország, annyi szokás. Ez az igazság természetesen a külföldi nyaralásokra is vonatkozik. Mielőtt autóval útnak indulna, nem árt, ha utánanéz annak, az adott országban milyen közlekedési szabályok vannak érvényben.

Képünk illusztráció
© AP
Ha nem szeretne kellemetlen helyzetbe kerülni a nyaralás alatt, vagy a költőpénzt a rendőrségnek befizetni, utazás előtt érdeklődjön a közlekedési szabályokról. A legtöbb államban ugyanis magasabbak a bírságok, mint nálunk, bár május elsejétől a hazai szabálytalankodók is busás összegekre számíthatnak.

Az ADAC német autóklub szakembereinek első tanácsa: fontos, hogy a nyári gyárleállások, nyári szünet időpontját megtudják az adott országban. Néhány uniós államban, ugyanis meghatározott időben adják ki a dolgozók szabadságának egy részét, ilyenkor pedig hatalmas a forgalom az utakon, a határon és a strandok irányában. Ezt azonban igen nehezen tudják kiszámítani, illetve elkerülni, hiszen a legtöbb országban közel azonos időpontra esik a nyári leállás. Ilyenkor azonban ne időzítsék az utazást a hétvégére. Érdemes éjjel, hajnalban, vagy késő este útnak indulni, hogy a napközbeni dugókat, forgalmakat elkerülje.

Szabadságolás

Június 8. és szeptember 14. között várható a turisztikai csúcs Olaszországban. Spanyolországban június 15-szeptember 15. között van a fő szabadságolási szezon. Franciaországban július 4. és szeptember egy között, majd két hónapos az iskolai nyári szünet, míg Portugáliában három hónapot (június 17-től szeptember 17-ig) kapnak a tanulók. Nálunk június 13-án van az utolsó tanítási nap, és a gyerekek egészen augusztus 29-ig élvezheti a semmittevést. Horvátországban július és augusztus, Dániában június 28.- augusztus 10-ig, Hollandiában pedig július 5-től, augusztus 31-ig tart a szabadság.

Szabálysértések

Aki a spanyoloknál átmegy a piroson, vagy megsérti az előzési szabályokat, 350 eurós büntetésre számíthat. Aki 60 kilométer/órával túllépi a megengedett sebességet, vagy a véralkohol-szintje 1,2 ezrelék fölött van, legalább három hónapos elzárásra ítélhetik. DE egy nap börtön jár annak is, aki 160-nál gyorsabban halad az autópályán. Luxemburgban a korábban megengedett 0,8 ezrelékes alkoholszintet 0,5 ezrelékre csökkentették. Észtországban, Lettországban, Horvátországban, Romániában, Szlovákiában teljes az alkoholtilalom a volán mögött.

A cikk folytatása az Autómenedzser.hu autós portálon, ahol kiderül mennyi a büntetés gyorshajtásért Németországban, Olaszországban, Franciaországban, Csehországban, Belgiumban, Hollandiában stb.

Hirdetés