2007. december. 19. 15:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. december. 19. 14:46 Autó

Mohó állam, drága benzin?

A gazdasági tárca honlapján lévő adatok alapján a holtankoljak.hu összehasonlította az Európai Unió átlagos üzemanyagárait. A konklúzió elég megdöbbentő: ahol magasak az adók, és ezáltal magas a végfogyasztói ár is, jóval alacsonyabb a gázolaj és a benzin alapára, mint azokban az országokban, ahol az állam nem annyira mohó.


A végfogyasztói árakat tekintve a magyar benzin és gázolaj az uniós középmezőnyben található, adók nélkül azonban már nem egészen ez a helyzet. A gázolajat például alapáron csak öt országban adják drágábban, mint idehaza.

Gondolták volna hogy adók és járulékok nélkül az Európai Unióban Németországban a legolcsóbb a 95-ös benzin? Pedig így van, a gazdasági tárca üzemanyagár-összehasonlító táblázatának december tizedikei adatai alapján legalábbis. Ezer liter benzin adók és járulékok nélkül a jelzett időpontban Németországban átlagosan 452,22 euróba került, a tizedik legdrágább Magyarországon 537,07, a legdrágább Máltán pedig 614 euró volt az ár.

Egészen más sorrendet kapunk, ha az alapárhoz hozzáadjuk az adókat. Ekkor Németország a legolcsóbb tagállam pozíciójából 1317 eurós ezer literenkénti árral a lista másik végére, a kilencedik legdrágább helyre ugrik fel, viszont Magyarország a maga adókkal és járulékokkal számolt 1152 eurós árával a tizenhatodik, Málta pedig 1090 eurós árral az előkelő tizenkilencedik helyre csúszik vissza. Nagyon úgy fest tehát, hogy ahol az állam magas adókat vet ki az üzemanyagokra, ott az üzemanyag-kereskedelem jóval kisebb árréssel is beéri, mint azokban az országokban, ahol az állam nem nyitja olyan nagyra a száját. Mindez a fogyasztókat persze nem vigasztalja, a magas adók miatt nekik mindenképpen mélyebben kell a zsebükbe nyúlniuk a nagyobb adókat kivető országok töltőállomásain.

Cikkünk folytatásához kattintson ide.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.