Jól navigálnak, de nem mindig kezelhetők jól a GPS-készülékek
Jól navigálnak a többségükben Magyarországon is kapható GPS-ek, de kezelhetőségük nem mindig kielégítő – ez derült ki abból a közelmúltban Németországban végzett tesztből, amelynek megállapításait novemberi számában közli a Kosár fogyasztóvédelmi magazin.
A hordozható navigációs rendszer olcsóbb, de a beépített pontosabb, jobban irányít és kényelmesebb, a rádió például automatikusan elhalkul a navigációs utasítások ideje alatt – állapították meg a német szakemberek.
A beszerelést illetően ugyanakkor a hordozható készülékek a nyerők, mivel azt a laikusok is pár perc alatt képesek elhelyezni az autóban. Ám egyik hordozható GPS sem volt alkalmas arra, hogy kerékpárra vagy motorra szereljék.
A GPS-műholdak jeleit a készülékek beépített antennával veszik. A sötétített szélvédők erősen árnyékolhatják ezeket a jeleket, ezért ilyen esetekben külső antennát kell használni – figyelmeztetnek a szakemberek.
Ami a fő funkciót, a navigálást illeti, az útvonal meghatározása néha gyorsabb, néha lassúbb, de a legtöbb esetben jól vizsgáztak a készülékek, bár előfordult, hogy alagútban nem működtek a hordozható változatok.
Az úticél megtalálásán kívül több más funkciót is ellátnak újabban a GPS-ek: például figyelmeztetnek a sebesség túllépésére vagy jelentést tudnak fogadni a közlekedési dugókról.
Létezik olyan készülék, amelybe betáplálják az éttermek címét, a városi nevezetességek listáját vagy éppen telefonkönyvet, illetve hangoskönyv lejátszóval, számológéppel, világórával, MP3 lejátszóval "okosítják".
A szakemberek több szempontból vizsgálták a kilenc, 70 és 150 ezer forintnak megfelelő árú készülékeket, például hogy mennyire olvashatóak az útvonaljelek, érthetőek-e a hangos utasítások, mennyire érthető és részletes a használati utasítás – olvasható a Kosár magazin novemberi számában.