Támadják a bioüzemanyagot
Jóval kisebb a károsanyag kibocsátása, mint az ásványi üzemanyagoknak...
Jóval kisebb a károsanyag kibocsátása, mint az ásványi üzemanyagoknak, ám a Grain jelentésében arra figyelmezteti az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetét (FAO), hogy a bioüzemanyagok valójában egy gramm szén-dioxidot nem spórolnak meg a természetnek. Az ENSZ ráadásul azt mondja, hogy az alapvető élelmiszerek árait felemeli a bioüzemanyag termőföld iránti megnövekedett kereslete.
A Grain kutatói rámutattak arra, hogy a kormányok és a fejlődő országok bioüzemanyag cégei összedolgoznak, hogy az őslakosok százezreit és a földműves közösségeket eltávolítsák földjeikről. „A számok döbbenetesek. Az indiai kormány 14 millió hektáros purgódió (jathropa)-ültetvényekről szóló tervekről beszél. Az Amerika-közi Fejlesztési Bank szerint Brazíliában 120 millió hektárt lehetne beültetvényezni bioüzemanyagot adó növénnyel, a lobbizók úgy vélik, 15 afrikai ország összesen 379 millió hektárnyi területét lehetne bevonni. Példátlan mértékű kisajátításról beszélünk" - áll a szervezet nyilatkozatában.
Mindez azt mutatja, hogy a globális felmelegedés egyik fő oka az ipari mezőgazdaság maga, többek között a műtrágyák fokozott használatának köszönhetően, amely révén nitrogéntartalmú anyagok nagy mennyiségben kerülnek a levegőbe. A szervezet szerint szándékosan alkalmazzák a médiában a jól csengő bioüzemanyag nevet, ám azt szeretnék, ha a jövőben helyette a „mezőgazdasági üzemanyag” megnevezést használnák.
A növényi alapú üzemanyagipar elismeri, hogy a gabonából kinyert energia korlátos – de úgy hiszik, hogy a növényi üzemanyag fenntarthatóan nagy mennyiségben előállítható. Az EU például 2020-ig a hagyományos üzemanyagok 10 százalékát már az újfajta üzemanyagra szeretné lecserélni. Az olajcégek szerint a tervek kivitelezhetőek, ha a termőföld többletet kombinálják az úgynevezett másodikgenerációs bioüzemanyaggal, amelyet a hulladékból baktériumok termelnek az emésztésükkel.
Ám a közgazdasági számításaik nem tartalmazzák a nyersanyag iránti versengést, valamint az energiaellátók bioüzemanyag iránti igényét a távfűtési rendszerekhez – amelyek jóval több energiát termelnek, mint a folyékony üzemanyag.