Melyik veszélyesebb: nagy sebesség, ittas vezetés, telefonálás?
A RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents - Királyi Balesetmegelőzési...
A RoSPA (Royal Society for the Prevention of Accidents - Királyi Balesetmegelőzési Társaság) bemutatott egy új, online elérhető szimulátort, amely a gépkocsivezetők számára hathatósan szemlélteti a gyorshajtás, az ittas vezetés, valamint a volán mögötti mobiltelefon használat veszélyeit. Az oktatóalkalmazás rávilágít arra, miként befolyásolja a féktávolságot, eredményez karambolt, és követel emberéletet a sebesség, az időjárás, a mobiltelefonálás, és az ittas vezetés.
A stoppingdistances.org.uk oldalra belépve a gépkocsivezetők megtapasztalhatják, mennyi időt vesz igénybe a fékezés és a megállás, ha egy gyerek hirtelen kiszalad egy furgon mögül, hogy elkapja elszabadult pattogó labdáját. Az autó sebessége a szimulátorban 20 és 45 mérföld per óra közötti intervallumban állítható öt egységenként (1 mérföld = 1,609344 kilométer). A féktávolság nem csak átlagos körülmények között, hanem veszélyt okozó helyzetekben, mobiltelefon használat, alkoholos befolyásoltság, valamint nedves időjárás mellett is letesztelhető.
A kiértékelt eredmény tartalmazza az észleléstől a cselekvésig megtett távolság, a fékút, valamint a teljes féktávolság mértékét, és a gyalogos valószínűsíthető sorsát, valamint további értékes információkat. Az újrajátszás gomb benyomásával a helyszínen zajlott események madártávlatból nézhetők újra végig, az észleléstől a cselekvésig megtett távolságot kékkel, míg a fékezéstől az álló helyzetig megtett utat pirossal jelzik, mely segítségével jól látható, hogy az autó milyen messze gurul tovább attól a ponttól, amikor a gyermeket elüti a vezető.
A szimulátor a brit Közlekedési Minisztérium támogatásával jött létre, azzal a céllal, hogy elősegítsék a sofőrök közúti biztonsági ismereteinek bővítését. Duncan Vernon, a RoSPA szakembere elmondta: „Bízunk abban, hogy a szimulátor révén a gépjárművezetőknek nagyobb rálátása lesz arra, milyen veszélyeket rejt a sebesség, az alkohol és a maroktelefon az utakon. Lehetőségük van összehasonlítani, hogyan befolyásolja a mobilhasználat, vagy a szeszesital fogyasztás azon képességüket, mellyel megállítják az autót.”
A gyorshajtás, valamint a körülményekhez képest túl nagy sebesség emberek ezreinek életét oltják ki minden évben. Az ittas vezetés a legfőbb probléma a briteknél, és egyre inkább úgy tűnik, hogy a mobiltelefon használta – kézi vagy kihangosított – négyszeresére növeli esélyünket a balesetre.