Soha nem szabad legyinteni a menopauzával járó tünetekre, mondván, ezek a korral járnak! Tudatos életvitellel igenis lehet csökkenteni vagy akár meg is szüntetni a panaszokat. A változókori aranyeres problémák épp ilyenek.
Kétségtelen, hogy a menopauza egy jelentős dolog a nők életében, mivel nemcsak a menstruáció marad el véglegesen, de számos egyéb élettani változás is történik. Kezdetben a nők gyakran érzik úgy, hogy a változókor inkább rossz, mint jó. Aki képes aktív és nyitott maradni, rájön, hogy egy kis tudatossággal az állapot formálható.
„Nem mondom, hogy örültem a változókornak, de tudtam díjazni azt, hogy a kortársaimhoz képest az életemet alig befolyásolták a tünetek. A barátnőimet tekintve azonban egy dologban nekem jutott a feketeleves: komoly aranyeres panaszaim alakultak ki. Végül ez motivált az életmódváltásra, és ma már szinte hálás is vagyok, hogy belekezdtem” – meséli az 58 éves Andrea.
A menopauza nem csupán a termékenység végét jelenti, de a petefészkek hormontermelésének megszűnése a női szervezet számos egyéb, jelentős élettani változásával is együtt jár. Az ösztrogénszint csökkenése miatt a nyálkahártyák és a kötősszövetek lassabban regenerálódnak, sorvadhatnak. Általában 45-55 éves kor között veszi kezdetét a folyamat, de manapság a túlhajszolt, stresszes életmódunk miatt akár fiatalabb korban is bekövetkezhet. Természetesen a 30-as években jelentkező menopauza extrémnek számít és nagy lelki teher, de a 40 felettiek sem mindig fogadják jól testük változásait. És itt jegyezném meg, hogy a kétségbeesett pánik vagy a mélységes elkeseredés helyett érdemes inkább a tettek mezejére lépni, ahogy Andrea tette.
A bent zajló változások
Az ösztrogén híján a szövetek veszítenek hidratáltságukból, rugalmasságukból. A kötőszövet is sorvadásnak indul. Kötőszövet rögzíti testszerte az ereket, és van belőle a vénák falában is. Ezért a szöveti változások természetesen az egész érrendszerre kihatnak, ami visszerességre hajlamosít. Nem csupán az alsó végtagi, de a végbél környéki vénák, az úgynevezett aranyerek is kitágulhatnak, sérülékennyé válnak. Az elaszticitás csökkenése miatt a tágulatok lassabban regenerálódnak, és az aranyeres fonatot rögzítő kötőszövet ugyancsak veszít a tartásából. Szóval a menopauza bizony az aranyeret is kihozhatja.
Természetesen az egykori terhességek, szülések is nyomot hagyhattak a nők testén, innen már sokan ismerhetik az aranyerességet, és ne feledjük a gravitáció záróizmokat terhelő hatását sem. A 40-50 év feletti nőknél csökken a záróizmok szorítóereje, amivel a vizelet- és a széklettartás is gyengülhet. Így enyhe inkontinencia-problémák esetén is hamar megjelenhetnek és súlyosbodhatnak az aranyér tünetei, és néha már a kisebb aranyeres csomók is kifordulhatnak. Az aranyér még nem jelenti azt, hogy itt a világ vége, hiszen semmi sincs még veszve.
A jó hír ugyanis az, hogy az aranyeret remekül karban lehet tartani. A Kriston-féle intimtornát sosem késő elkezdeni, ahogy az Aviva-tornát sem. Mindkettő kifejezetten női tornának indult, aztán időközben kiderült, hogy a férfiak problémáira is remekül használható. Kitartó gyakorlással vissza lehet szerezni az intimszervek izmainak régi rugalmasságát, (amelyekről addig fogalmunk sem volt, hogy léteznek), extra haszon, hogy a szexuális funkciók is javulhatnak.
Életmódváltás is kell
Aranyérbetegség egyébként attól is kialakulhat, hogy a hormonális változásokkal az anyagcsere lassulása is együtt jár. De ezt sem kell ölbe tett kézzel elviselni, és nézni, ahogy a zsírpárnák elkezdenek a testen lerakódni.
„Az intimtorna csak a kezdet volt. Ugyanis hiába nem ettem többet, mint a menopauza előtt, mégis egyre csak duzzadt a derekamon az úszógumi. Ezért teljesen átalakítottam az addigi étkezésemet, és heti háromszor Pilates-edzésekre is eljártam. Pár hónap múlva azt vettem észre, hogy a kétféle tornának köszönhetően az aranyerem teljesen visszahúzódott, és ha nem is olvadt le minden plusz kilóm, a testem szépen átalakult” – mondja Andrea.
Valóban: egészséges táplálkozással és különböző sportformákkal újra mozgásba lendíthetjük a lustább emésztési folyamatokat, ami jótékony hatással van az aranyeres panaszokra is. A menopauzabarát táplálkozás lényege nem más, mint az anyagcsere felpörgetése, a folyamatos hidratálással, a rostdús étkezésekkel, amelyek főként bioflavonoidokkal teli zöldségeket és gyümölcsöt tartalmaznak. Ezenkívül ajánlott sok halat, teljes kiőrlésű gabonákat és csonthéjasokat fogyasztani, és nem szabad elfeledkezni a fitoösztrogénekről sem.
Az életmódváltás részeként le kell mondanunk a rossz szokásainkról is, köztük a vécén való hosszas erőlködésről. A rostdús táplálkozás és a bőséges folyadékbevitel fellazítja a székletet, és innentől kezdve már csak a helyes székelési és higiénés rutin betartására kell ügyelni. Ha korábban nem használtunk nedves törlőkendőt, érdemes kipróbálni.
A változókor tüneteit enyhítheti a rendszeres testmozgás, amely bármi lehet: a nordic walkingtól kezdve az úszáson át a jógáig. Kivételt képez el alól a nehéz súlyok emelgetése, mint például a kettlebell. Ez ugyanis bármely korosztályban fokozza az aranyérbetegség kockázatát.
Telitalálat aranyér ellen!
Az aranyér első tüneteinek – viszketés a végbéltájon, székelés közbeni fájdalom, esetleg vérzés – jelentkezésekor segíthet a micellákba csomagolt hialuronsavat és gyógynövényi kivonatokat tartalmazó Proktis-M termékcsalád. A hialuronsav kiemelkedő hidratálóképessége igazolt, ami felgyorsítja és javítja a szövet-helyreállítást, sebgyógyulást. A Proktis-M kúp a belső, míg a Proktis-M plus kenőcs a külső, fájdalommal és gyulladással járó aranyeres panaszok enyhítésére használható, a tünetektől függően akár kombinálva is.
Vény nélkül kapható gyógyszer.
www.proktis.hu
Az oldalon elhelyezett tartalom a Proktis-M forgalmazója, a Phytotec Hungária Bt. közreműködésével jött létre. A cikk előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.