BrandChannel Proktis-M 2021. szeptember. 01. 07:30

Ez már aranyér?!

Mi számít aranyérnek? Ha már egyetlen egyszer is érzékelünk tünetet, vagy ha többször is előfordul? Az aranyér melyik fázisában érdemes az öngyógyítást elkezdeni, és mikor kell orvoshoz fordulni? Íme aranyér-kisokosunk.

Első fázis: csak egy kis vér

Talán még mindig kevesen tudják, hogy az aranyeres csomó nem klasszikus visszértágulat, hanem egy úgynevezett vénafonat (arterióvenózus sönt) tágulata, amely a végbél és a végbélnyílás falában keletkezik. Értelemszerűen az elhelyezkedésétől függ, hogy külső vagy belső aranyérről van-e szó.

Az aranyér legelső tünete elég riasztó lehet, amikor vécéhasználat után, a toalettpapíron található vércsíkot meglátja az ember. Ha ugyanis a vénafonat-tágulat nyálkahártyája elvékonyodik és érzékennyé válik, akkor székelés közben meg is sérülhet, aminek következtében friss piros vércsík jelenhet meg a vécépapíron. Ebben a stádiumban az aranyeres csomó még magától visszahúzódik és nem is jár fájdalommal. Mégis, már az első vércseppnél érdemes végiggondolni, mit tehetünk megelőzésképpen, hogy többé ne forduljon elő, illetve hogy ne állandósuljon a vérzés. Kezdeti stádiumban a belső aranyér csak manuális szakorvosi vizsgálattal, vagy végbéltükrözés során ismerhető fel, ezért fontos a folyamatos önvizsgálat. Már egyszeri vérzéssel is orvoshoz kéne fordulni, de a legtöbben ebben a fázisban még nem teszik ezt meg.

TIPP: napi több liter folyadék, magas rosttartalmú ételek, minél több zöldség, gyümölcs, rövidre fogott és erőlködés nélküli székelés, rendszeres mozgás. Nem árt már ilyenkor gyógynövényes kúpot vagy kenőcsöt is kipróbálni.

Második fázis: még visszahelyezhető  

Ha nem változtatunk az életmódunkon, a rossz székelési szokásainkon, és a ránk zúduló mindennapi stressz mennyisége sem csökken, az aranyér súlyosabbá válhat és további kellemetlen tünetek jelenhetnek meg. Például állandósul, azaz már hetente többször is tapasztaljuk a véres székletet, a végbélben lévő vérző dudor pedig váladékozhat is. Ilyenkor a csomó már tapintható a végbélnyílásnál, de manuálisan még visszatolható. Ezzel egyidejűleg ülés közben viszketést is tapasztalhatnak az érintettek. Sokan úgy érzik, mintha mindig ott lenne valami a végbélnyílásukban, amiatt mindennapos diszkomfortérzéssel küzdenek. Többször előforduló, sőt, rendszeressé váló vérzésnél mindig ki kell zárni a daganat lehetőségét, ezért már csak emiatt is erősen ajánlott orvosnak megmutatni az aktuális állapotot.

TIPP: egészséges táplálkozás, székletlazító „népi” praktikák (aszalt szilva, frissen préselt narancslé, lenmag. útifűmaghéj, ricinusolaj fogyasztása), széklet visszatartásának elkerülése, záróizmok edzése, rendszeres mozgás vagy sport, recept nélküli kenőcsök vagy kúpok, illeve orvos által ajánlott vényköteles szerek.

Harmadik fázis: amikor kint reked

A belső aranyér sokszor külsővé válhat, ha az életmódváltás és a szelíd módszerek nem hoznak eredményt. Ilyenkor a „nagydolognál” kívülre kerülhet a csomó, amelyet már nem lehet manuálisan sem visszatolni. A kívülre rekedt aranyér begyulladhat és ezt a fájdalmas állapotot már nem lehet otthoni eszközökkel orvosolni. Vannak, akiknél szinte egyből a harmadik fázis jelenik meg, ennek oka lehet az öröklött gyenge kötőszöveti hajlam, vagy bekövetkezhet megerőltető sport, mint például súlyemelés, vagy kettlebell miatt, illetve sok nőnél a szülés okozza.  

TIPP: az azonnali életmódbeli változtatásokkal egyidőben orvoshoz kell fordulni, aki kenőcsöt, kúpot, esetleg tablettát ír fel, és ha mindez nem használ, sajnos sebészi megoldás válhat szükségessé. De jó hír, hogy ma már olyan új generációs technikákkal műtenek, mint az úgynevezett Ligasure, amely segítségével az aranyeret egyszerre távolítják el és forrasztják össze a helyét. A régi, fájdalmas lézeres aranyérműtétet pedig felváltotta az úgynevezett dióda lézerszállal végzett beavatkozás.  

Negyedik fázis: aranyeres krízis

A betegség leggyakrabban előforduló szövődménye az aranyeres krízis. Ilyenkor az általában babszem nagyságú aranyeres csomó végleg kint fixálódik és már kézzel sem lehet visszanyomni a végbélbe. Emiatt az aranyér begyullad, megduzzad és fájdalmassá válik, még inkább viszket és jobban is vérzik. Néha hőemelkedéssel, időnként lázzal is járhat, amelyet gyengeség, elesettség érzése is kísér.

TIPP: az életmódbeli változtatások mellett azonnal proktológushoz kell fordulni, mert lehet, hogy már a gyógyszeres kezelés nem elég, és akár sürgős sebészi beavatkozásra is szükség lehet. Ilyen esetben már nem használnak az otthoni praktikák, korlátozott a krémek vagy kúpok hatékonysága is. Szintén új műtéti technika az ultrahangvezérelt artérialekötés, amit a proktológusok már nem ollóval és szikével végeznek. A műtét után közel nyolc napig csak maga a székelés fáj, ekkor érdemes előtte fájdalomcsillapítót bevenni.

És a szövődmények: vérrög, érelhalás, aranyeres fekély

Az aranyeres krízis olykor szövődményeket okozhat. A csomókban egyrészt gyakran képződhet vérrög, amelyben a pangó vér miatt a véráramlás lelassulhat, illetve a legrosszabb esetben érelhalás is előfordulhat, de ez ritka extrém esetnek számít. A végbélnyíláson kívül fixálódott csomó az állandó váladékozás és gyulladás miatt ki is fekélyesedhet, ami komolyabb vérzéshez vezethet, sőt a széklet közelsége miatt a seb el is fertőződhet.

TIPP: sürgősen orvoshoz kell fordulni! Itt már csak a műtét segíthet, ami után fontos elkezdeni a valódi életmódváltást, amivel elérhetjük, hogy többé ne forduljon elő ennyire súlyos állapot.

Egy hosszú távú következmény: krónikus vashiány, vérszegénység

A krónikussá váló aranyér gyakran jár nagyfokú vérzéssel, ezért kialakulhat krónikus vashiány, vagy akár vérszegénység is. Azt gondolnánk, hogy ilyen esetekben csekély a vérveszteség, de a kezeletlen aranyérbetegség tulajdonképpen állandó vérzést tart fenn a szervezetben, amellyel folyamatosan vasat is veszítünk. A vashiány vezető tünetei a fáradtság, fázósság, a koncentrációzavar, az ingerlékenység és a sápadt bőr.

TIPP: sürgősen orvoshoz kell fordulni! Sokan szégyellik aranyeres panaszaikat az orvos előtt feltárni, és ez leginkább a férfiakra jellemző, pedig jellemzően ők azok, akik indokolatlanul sok időt hajlamosak a vécén tölteni. Proktológusok szerint időről időre előfordul a rendeléseiken olyan páciens, aki az aranyér okozta vashiány miatt azonnali kórházi kezelésre szorul.