Lehet-e reális bérigényt megfogalmazni, ha nem ismerjük korlátainkat és lehetőségeinket? Miért van az, hogy ha a fizetés kerül szóba, a legtöbben inkább terelik a témát, kerülik a pontos összeg megadását. Csoda, hogy a legtöbb álláskeresőnek elképzelése sincs, hogy az adott pozícióban milyen sávot mondhat?
Néhány évtizede még egy fizetési listán kellett aláírással átvenni a keresetet, így mindenki láthatta, ki mennyiért dolgozik. Nem voltak jelentősebb különbségek, ritkán volt konfliktusforrás a papíron szereplő összeg. Mára a helyzet megváltozott, pozíciónként és cégenként is szétnyílt az olló a juttatásokat tekintve. A hiányszakmákban dolgozókért licitálnak a cégek, így kifelé ők sem kommunikálnak összegeket, nehogy lemaradjanak a versenyfutásban. A feszültség elkerülése végett a munkatársak, barátok sem mernek egymással nyíltan a fizetésükről beszélni. Egyesek szégyellik, hogy túl keveset keresnek, mások meg attól tartanak, hogy irigységet szülne a havonta megkapott bérük. A téma - bár valójában mindenkit foglalkoztat - tabuként él a köztudatban, hiszen senki nem akar más pénztárcájában kotorászni. Ebből adódóan sokszor konkrét információk és tények nélkül hasonlítjuk magunkat másokhoz.
Maradnak az internetes kalkulátorok, finom utalások, rejtelmes körülírások. Lehet-e így, információk és viszonyítási alap hiányában reálisan meghatározni a bérigényeket? Meglepő, hogy pályakezdő fiatalok irreleváns igényeket fogalmaznak meg, ha nem tudják, mihez viszonyítsák magunkat?
A következő dolgokat érdemes átgondolni a fizetési igény meghatározásával kapcsolatban:
- Írja össze, hogy mekkora nettó összeg kell a megélhetéséhez, milyen fix kiadásai vannak.
- A fizetési igényt összeg helyett mindig bérsávban adja meg, amely jó tárgyalási alap lehet.
- Vegye figyelembe, hogy az adott munkaadó kínál-e a béren kívüli juttatásokat.
- Már az elején pontosítsuk a céggel, milyen teljesítménnyel vagy mennyi idő elteltével kerülhet sor előrelépésre a témában.
Ha kíváncsi további hasznos tippekre a témában, akkor érdemes kilátogatni a HVG Állásbörzére, ahol október 6-án 13:00-tól a BT ElőadóTéren ingyenes előadást lehet meghallgatni a fizetési igény meghatározásával kapcsolatban. Programokért, regisztrációért kattintson a honlapra!
Az oldalon elhelyezett tartalom a Jobline.hu közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.