Ugye Te is emlékszel még, amikor csillogó szemekkel és izgatottan, gondolkodás nélkül válaszoltál arra a kérdésre, hogy „Mi akarsz lenni, ha nagy leszel”? Doktor, felfedező, asztronauta, tűzoltó és még számtalan lehetőség kavargott egyszerre a fejedben, és a válasz a kérdésre, hogy melyik karrierutat választod, még nem tűnt olyan nehéznek, mint pár évvel később.
Fiatal felnőttként, a gimnázium, majd az egyetem kapujában úgy éreztük, nehezen hozunk meg a jövőnkre vonatkozó döntéseket, és az évek folyamán a bizonytalanságunk nem igazán csökkent. Tovább kéne tanulnom? Melyik szakot válasszam? Melyik kurzus lenne a megfelelő a számomra? Lehet, hogy szünetet kéne tartanom?
Az álomkarrierhez vezető út kihívásokkal és akadályokkal van tele, de azért van pár dolog, amit megtehetsz annak érdekében, hogy rajta maradj az ösvényen. Használd ezeket a tippeket karrieriránytűként a helyes irány megtalálásához és megtartásához.
Ismerd jól magadat
1.
Amikor karrierutat választasz, nincs fontosabb az ősi mondásnál: „ismerd meg tenmagad”. Szakíts időt arra, hogy alaposan számba vedd, mik azok a dolgok, amik érdekelnek, milyen személyiségtípusba tartozol, és mihez van tehetséged. Ez segít, hogy hosszú távon meghatározd a céljaidat.
Az alapos önismeret az első lépés a siker és boldogság felé vezető úton. Ebben számtalan, számodra is elérhető személyiségteszt és karrier-tanácsadó tud segíteni, mint például a Myers Briggs teszt (angolul jól tudóknak ajánljuk).
Vagy egyszerűen csak kérdezd meg magadtól, hogy melyik az a terület, témakör, amit élvezettel tudsz végezni és elmerülni benne. Milyen aktivitások adnak értelmet az életednek? Mi az értékrended, hogyan látod a dolgokat? Írd össze a pró és kontrákat: jó vagyok X-ben, de nem annyira, amikor elmozdul Y felé.
Vedd végig a személyiségjegyeidet, fedd fel erősségeidet és gyengeségeidet. Ha azt csinálod, ami személyiségtípusodnak a legmegfelelőbb, amiben ki tudsz teljesedni, akkor biztosan a jó irányba haladsz.
A Jobline Karrier Útmutatójában számtalan cikket találsz, amelyek gyakorlati tippekkel segítenek megtalálni a számodra testhez álló karriercélokat. Az útmutatót itt éred el>>
2. Ne félj segítséget kérni
Nehéz beismerni a vereséget, sőt, demoralizáló, de most nincs helye a büszkeségnek, hisz a jövőd a tét! Sose félj segítséget kérni, ha úgy érzed, elakadtál és nem tudod, merre haladj tovább.
Próbálj utánajárni, hogy az iparágban, ahol dolgozol, milyen lehetőségek vannak, hogy tisztán lásd a csúcsokat, amiket elérhetsz és a buktatókat, amiket elkerülhetsz. Nyisd ki a szemed!
A legtöbb egyetemen és főiskolán nyújtanak pályaválasztási tanácsadást, tehát lehet ez az első lépés is. Érdemes olyan, végzett hallgatókkal felvenni a kapcsolatot, akik már elhelyezkedtek, így első kézből kaphatsz információt a várható fizetésekről, karrierlehetőségekről, munkaerőpiacról, elvárt készségekről, túlórák számáról, a munka-magánélet egyensúlyáról stb.
Látogass el állásbörzékre, iratkozz fel karrier-hírlevelekre és álláspostákra. Szerezz első kézből információkat, hogy a lehető legjobb döntést tudd meghozni.
3. Tanulj, tanulj, tanulj
Az elmúlt 12 vagy 13 évet az életedből az iskolában töltötted – senki sem fog megvetni azért, ha úgy döntesz, neked erre nincs többé szükséged. Egyes esetekben előfordul, hogy az egyetlen út, ha megszakítod a tanulmányaidat és beleugrasz a mélyvízbe.
Hiába állsz ellen, ha úgy érzed, olyan helyzetben vagy, amely miatt a döntéseid következményeként nem érzed jól magad, akkor valószínűleg útelágazáshoz érkeztél. Ha felismered, hogy amit tanulsz, már nem jó számodra, akkor számtalan lehetőség közül választhatsz, pl. hogy megszakítod tanulmányaidat és belevágsz egy másikba. Egy valamit azonban mindig tarts szem előtt: ha nem is hivatalos kötelékben, de érdemes folyamatosan fejlesztened tudásod. Hosszú távon a tanulás célja, hogy bővítse látókörödet és nem az, hogy dobozba zárjon.
4. Készíts professzionális önéletrajzot
Sosem tudhatod, hogy mikor jön szembe egy olyan lehetőség, amely megragadásához szükséged lesz képességeid bemutatásához. Tehát minden eshetőségre legyen nálad egy friss önéletrajz.
Ha még nem készítettél önéletrajzot vagy egyszerűen csak nem vagy biztos benne, hogyan néz ki egy jó CV, a Jobline-on számtalan cikk elérhető a témában. Kezdd például ezzel: Mitől lesz igazán ütős egy önéletrajz?
5. Kövesd a szíved… vagy ne
Az örök dilemma a szerelemben és az életben, hogy kövesd-e a szíved, vagy inkább használd a fejedet. Egy olyan utat válassz, amely leginkább megfelel a szenvedélyeidnek és érdeklődésednek, vagy inkább egy praktikusabb munkára mondj igent, amely kiszámítható karriert és kedvező fizetési kilátásokat biztosít?
A MailChimp alapítója és marketingguruja, Ben Chestnut hisz benne, hogy ne azt kutassuk, hogy mit csinálnánk szívesen, hanem szeressük, amit csinálunk. Nem könnyű választani a két filozófia között, főleg személyiségünktől függ, melyik áll hozzánk közelebb, és melyikkel tudunk azonosulni. Az azonban biztos: ha úgy érezzük, hogy rá vagyunk kényszerítve egy olyan karrierre, amelyet nem akarunk, azzal a boldogságunkat kockáztatjuk és ez hosszabb távon karrierválsághoz is vezethet.
Mindig tartsd nyitva a lehetőségeidet: az iskolából kilépve nem jelenti azt, hogy megpecsételődött a sorsod, és nincs jogod változtatni vagy váltani. A Jobline-on számtalan nyitott pozíció közül választhatsz, amelyeket itt tudsz megnézni>>
Bármi is legyen a döntés, ne feledd, egy ember átlagosan akár 5 alkalommal is képes karrierutat váltani. A szakmai életút újrakalibrálása nem szokatlan, és még izgalmasabbá teszi azt a bizonyos nagy utazást.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Jobline.hu közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.