BrandChannel Telenor 2018. július. 12. 19:49

Minden út roamingba vezet – erre ügyeljen nyaralás közben!

Ezekkel a trükkökkel biztosan nem fogja beárnyékolni a kellemes nyaralás emlékét egy toronymagas telefonszámla.

A külföldi telefonálás sokak szemében még mindig egyet jelent a rettenetesen drága percdíjakkal, annak ellenére, hogy ma már egy csomó ügyes módszerrel a minimumra csökkenthetjük költségeinket. Ugyanakkor az okostelefonok külföldi használata ma már elkerülhetetlen, hiszen egyre többet használjuk a mobilinternetet is külföldön: sokan az Airbnb-n keresztül foglalnak szállást, Uberrel rendelnek autót vagy épp a TripAdvisor segítségével keresik fel a különféle látnivalókat. Lássuk, mire érdemes figyelni!

Most akkor roaming vagy nem roaming?

Sok felhasználó számára nem feltétlenül egyértelmű, hogy az úgynevezett barangolás (roaming) és a nemzetközi hívások között mi a különbség. A válasz egyszerű: ha a saját, magyar telefonunkat használjuk külföldön, akkor beszélhetünk roamingról, míg, ha a magyar telefonszámunkról külföldi számot hívunk, akkor nemzetközi hívást kezdeményezünk.

De a roaming megszűnt, nem?

Nem egészen. Az időszakos utazások alatt az Európai Unió országaiban ez igaz, pontosabban, ilyenkor az úgynevezett 1-es roaming díjzónában tartózkodunk, ami azt jelenti, hogy alapesetben ugyanolyan tarifával telefonálunk és használjuk a mobilnet-keretünket, mintha el sem hagytuk volna az országot.

Fontos azonban, hogy a belföldi, korlátlan mobilnetes és az otthoni mobilinternetes csomagok ez alól kivételt képeznek: ezek esetében egy meghatározott adatkeret áll rendelkezésünkre az 1-es díjzónában. (Ezzel kapcsolatban érdemes a szolgáltatónk weboldalán körülnézni.) A Telenornál például, ha a belföldi adatcsomagban meghatározott adatkeretünk van, mondjuk havi 5 GB, akkor az 1-es zónában is ugyanebből az keretből kell gazdálkodhatunk (tehát nem 5 GB bleföldi + 5 GB roaming adatkeretet jelent).

Hol tudom bekapcsolni a roamingot?

Míg régebben még szükség lehetett rá, hogy a felhasználó a szolgáltatójánál engedélyeztesse a barangolást, ma már ez teljesen automatikusan működik. Előfordulhatnak kivételek (például a Telenor esetében a Hipernet Home csomag), amelyeknél az ügyfélszolgálathoz kell fordulni, illetve vannak olyan tarifák is, amelyek esetében az adatforgalom csak Magyarország területén használható – erről érdemes utazás előtt tájékozódni. Fontos megjegyezni, hogy a roamingot az okostelefonok beállításai között ki is lehet kapcsolni, ezért ezt is javasolt ellenőrizni, ha valamiért nem akar működni a dolog.

EU-ban voltam, mégis nőtt a telefonszámlám!

Az is előfordulhat, hogy nyaralás közben átutazunk olyan országokon, amelyek nem tagjai az Európai Uniónak vagy az 1-es roaming díjzónának. Például, ha Görögországba megyünk autóval vagy buszos társasutazással, bizony át fogunk haladni előtte Szerbián és Macedónián, amelyek nem tagjai az EU-nak, ezért az úgynevezett 2-es és 3-as roaming díjzónába tartoznak, ennek megfelelő tarifával. Szintén előfordulhat hasonló, ha a svájci határ környékén járunk, mivel ott a terepviszonyok miatt megesik néha, hogy a készülékünk a határ túlsó oldalán lévő – tehát EU-n kívüli – adótoronyhoz csatlakozik.

Mi történik az EU-n kívül?

Ha pedig eleve olyan országba utazunk, amely nem tagja az EU-nak, számítanunk kell rá, hogy ott is más díjszabással telefonálhatunk és netezhetünk. Szerencsére a legtöbb szolgáltató kínál ilyen esetekre különböző roaming díjcsomagokat (a Telenor esetében ez a Világ Net Napijegy, Világ Net Hetijegy vagy Világ Net Hetijegy Plusz). Mielőtt azonban megrendelnénk egy ilyen csomagot, fontos tájékozódni, hogy az adott roamingjegy melyik országokban érvényes.

Fontos tudnivaló, hogy a 2-es, 3-as és 4-es roamingzónákban akkor is fizetnünk kell, ha hívást fogadunk a készülékünkön (természetesen ez a különféle internetes megoldásokra – Facetime, Facebook Messenger, Viber, WhatsApp stb. nem vonatkozik), ilyenkor csak a helyi viszonyoknak megfelelő mobilnet-tarifával kell számolnunk.

Mi a helyzet a futó alkalmazásokkal?

Indulás előtt érdemes ellenőrizni, hogy a telefonunkon milyen alkalmazások tölthetnek le a háttérben frissítéseket, ezek ugyanis kellemetlen meglepetéseket okozhatnak – a legtöbb esetben azonban beállíthatjuk, hogy a frissítéseket csak wifi-kapcsolaton keresztül töltsék le a készülékek.

A szolgáltató ügyfélszolgálatán beállíthatunk olyan limiteket is, amelyek elérésekor SMS-üzenetben figyelmeztetést kapunk (például a megadott keret 80 százalékának túllépésekor). A Telenor NetRoaming-figyelő szolgáltatásával pedig automatikusan megszakíthatjuk az adatroamingot, ha elértük a felhasznált keretet.

Mivel az okostelefonunk az egyik legfontosabb eszköz utazás közben, érdemes előre felírni vagy elmenteni a szolgáltatónk külföldről is hívható ügyfélszolgálati számát, hogy elkerüljük a kellemetlen helyezeteket. A Telenor esetében a belföldi 1220-as szám külföldi megfelelője a +36202000000