A dandy kultúrtörténete
A dandy kifinomult: öltözködésben, viselkedésben, tettben, szóban és ízlésben. Tökéletességre törekszik, stílusos, gondolkodásának csak a divat szabhat határokat. Minden kornak megvannak a maga dandyjei. A Wan2 az elmúlt kétszáz évből válogat, különös tekintettel Morrissey-re, aki új lemezzel örvendeztette meg a hanyag elegancia barátait, mi több: személyesen is tiszteletét teszi nálunk, július 5-én, a PeCsában.
George Bryan ’Beau’ Brummel
(1778-1840)
© WAN2 |
Styling: klasszikus vonalak
Szexepil: Beau (=szép) művésznév
George Gordon Byron
(1788-1824)
© WAN2 |
Styling: szélfútta haj, lobogó gallér, keleti jelmezek
Szexepil: egyik lába rövidebb volt
Charles Baudelaire
(1821-1867)
© WAN2 |
Styling: Varjú bácsi Párizsban
Szexepil: eszelős tekintet
Oscar Wilde
(1854-1900)
© WAN2 |
Styling: keménykalap, sétapálca
Szexepil: csókos száj szivarral
Sir Noel Peirce Coward
(1899-1973)
© WAN2 |
Angol színész, író, énekes, komponista. Elegáns sziporkázó dandy: az angol gentleman szuperlatívusza. Színészként kezdte, majd sikeres színdarabokat, musicaleket írt és rendezett.
Festészettel is foglalkozott. Bár darabjaiban és dalaiban szívesen heccelte a közönséget rejtett és kevésbé rejtett homoszexuális utalásokkal, sosem vallotta be nyilvánosan, hogy meleg. Csaknem harminc éven át fűzte romantikus viszony Graham Payne színészhez.
Styling: szmoking és smoking
Szexepil: szipka
William Clark Gable
(1901-1960)
© WAN2 |
Amerikai színész. Érdekházassággal jutott be a hollywoodi körökbe, utána még négyszer nősült. A sármőrt játszotta a filmvásznon is: bátor, hódító, érzelmes, igazságszerető férfinak ismerhették a mozilátogatók.
Az 1939-es Elfújta a szél főszerepével lett halhatatlan. A II. világháború után, őszülő hajjal is hitelesen alakította a dandyt.
Styling: brillantin overdosed
Szexepil: elálló fülek
Andy Warhol
(1928-1987)
© WAN2 |
Styling: viaszfigura fekete garbóban
Szexepil: lőtt sebek a testen
James Bond
(1953-)
© WAN2 |
Brit titkosügynök, az éppen aktuális férfiideál fehér szmokingba csomagolva, a moziban tálalva. Eddig 21 film készült róla, most csinálják a Casino Royale című legújabbat, és még biztos lesz néhány. Nevét egy madártani könyv szerzőjétől kölcsönözte megalkotója, Ian Flaming. A rengeteg sármmal és szuperbindzsivel ellátott 007-es bájgúnár minden akciójába kénytelen egy playmate-et is bevonni. A férfiak irigylik, a nők csodálják. Pedig csak egy modoros sznob, akinek nem mindegy, felrázva vagy keverve kapja-e a Martinit.
Styling: frissen vasalt
Szexepil: hangtompító
Bryan Ferry
(1945-)
© WAN2 |
Angol énekes, zenész. A két lábon járó cool. Ferryben újjáéledt a byroni dandy. Keramikusnak készült, majd agyagról bakelitre váltott, és a Roxy Music énekeseként vált ismertté. 1973-ban az avantgardista popper zenekarával, a Roxy Music-kal párhuzamosan szólókarrierbe kezdett. Nem ismer határokat, főleg a munka és a magánélet között: egyszer albumborítóinak modelljeivel, máskor táncosnőivel bonyolódik szerelmi viszonyba.
Styling: meglazított nyakkendő, költőfrizura
Szexepil: huncut tincsek
David Bowie
(1947-)
© WAN2 |
Az egyik legnagyobb popművész. Minden albumához sajátos divat-konceptet, identitást kreál. Hol nő, hol férfi, hol egyik sem. Leginkább kidolgozott alteregója, az űrből érkezett Ziggy Stardust két éven át „helyettesítette”, majd búcsúkoncerten köszönt el a földlakóktól. Az eseményről film készült, melyben bepillanthatunk Bowie/Ziggy öltözőjébe: alapos és hosszúra nyúló make-up-művelet előzi meg az űrdandy színrelépését. Smink, rúzs, körömfestés, alapos fodrászmunka. Bowie mindenkor ügyel a részletekre, legyen űrhajós, dzsigoló, harlekin, businessman, az image az utolsó tincsig tökéletes. Azért szokott rá a cigire, mert stílusosnak tartotta.
Styling: minden, ami glam, meg ami nem
Szexepil: felemás szemek
Steven Patrick Morrissey
(1959-)
Énekes, szövegíró, az egykori The Smiths frontembere. „Az utolsó híres nemzetközi playboy” ír bevándorlók gyermekeként született Manchesterben. Morrissey hivatkozási pont mindazok számára, akik brit gitárzenét játszanak szerte a világon. Tökéletesen belőtt Elvis frizurájával (plusz a karjára tetovált Elvisszel) kilóg a fitti öltönyök uralta szcénából. A sokszor félmeztelen felsőtesttel pózoló tinibálvány feladta a leckét a bulvár- és rocksajtó identitáskutatóinak. Bár többször kinyilvánította, hogy nem meleg (sokkal inkább cool), akaratlanul gay ikonná is vált. Bálványa James Dean, könyvet is írt róla.
Styling: külvárosi rockabilly, köldökig kigombolt inggel
Szexepil: jobb mellbimbó fölött „honey” feliratú tetoválás
Az NME tíz évig bojkottálta, mondván, hogy rasszista. Az egészben az a furcsa, hogy Morrissey közben támogatja a Munkáspártot, az Amnesty Internationalt, és különböző antirasszista szervezeteket. Miután tele lett mindene Angliával, a kilencvenes évek végén Los Angelesbe költözött. Dalaiban helyenként már globális problémákat is megfogalmazott, sikerült is jó nagy közhelyekbe belefutnia (America Is Not The World). 2004-ben John Kerry mellett – vagyis inkább George W. Bush ellen – kampányolt,ma már tudjuk, hiába. Dandy a szürke külvárosban
Élet a The Smiths után
Amikor a The Smiths 1987 szeptemberében feloszlott, a coloradói Denverben egy rajongó elfoglalt egy rádióállomást, és pisztollyal arra kényszerítette a DJ-t, hogy megállás nélkül The Smiths számokat játsszon. Mások öngyilkosok lettek. Rosszul tették, mert Morrissey ott folytatta, ahol a The Smiths abbahagyta.Első szólóalbumán (Viva Hate, 1988) a dalszövegek ismét a manchesteri munkásnegyedek hétköznapi világába repítették a hallgatót, ahol „minden nap olyan, mint a vasárnap, néma és szürke” (Every Day Is Like Sunday).
Morrissey szívfacsaró, mély érzésű külvárosi spleenje tele van társadalomkritikával, iróniával és öniróniával. Karizmatikus személyisége és aszexualitása mellett nyilván az is hozzájárult ikonná válásához, hogy határozott elképzelései vannak a világ dolgait illetően. Humanistának vallja magát, ezen belül baloldalinak: 1988-as Margaret On The Guillotine című számában Thatcher kivégzéséről ábrándozik, aminek az lett a következménye, hogy a rendőrség házkutatást tartott a lakásán. Vajon mit kerestek? A guillotine-t? A pironkodó bobbyk végül autogramot kértek a művésztől.
Jarvis Cocker
(1963- )
© WAN2 |
Styling: Harry Potter felnőtt korában
Szexepil: túlméretezett szemüveg
Marilyn Manson
(1969- )
© Fazekas István |
A konzervatív amerikai keresztények réme, jólfésült madárijesztő. Az eredetileg Brian Hugh Warner névre hallgató lóarcú kamasz fiú zenei újságíróként dolgozott, mielőtt megalapította volna saját bandáját. Bowie nyomdokain lépkedve ő is albumonként változtatja imázsát, bár korántsem mozog olyan széles skálán, mint szellemi elődje, és különböző színű szeme is csak kontaktlencsés trükk. Leginkább horrorban utazik, hol bizarr alien-hibrid, hol szado-mazo ördögúrfi, hol nárcisztikus-nácisztikus kabaréfigura. Külső nemi jegyek tekintetében nem foglal el határozott álláspontot, de nem homoerotikus, inkább androgün. A hanyatlás jele lehet, hogy a sátán földi helytartója tavaly saját parfümöt dobott piacra.
Styling: smink és műszempilla, cilinder
Szexepil: fogszabályzó
André 3000
(1975-)
© WAN2 |
Styling: extrém pimpkosztümök, funk fagylaltszínekben
Szexepil: bibircsók
Jávor Pál
(1902-1959)
© WAN2 |
Styling: snájdig elegancia fényes csizmával
Szexepil: bajusz
Szécsi Pál
(1944-1974)
© WAN2 |
Táncdalénekes és szövegíró, a szegény emberek dandyje. Egy vállalati bulin figyeltek fel rá. Előbb manöken, majd énekes lett. Kevéssé progresszív tinilányok és háziasszonyok egész generációját hipnotizálta sármos megjelenésével, búgó hangjával, könnyed, szentimentális táncdalaival. A cukormáz alatt sejthető volt a közelítő tragédia: Szécsi harmincévesen öngyilkos lett. Ha élne, tarolna a Sziget Táncdalsátrában. Élete és halála felveti az örök (magyar) kérdést: lehet-e itt idolnak lenni egy életen át?
Styling: konfekcióöltöny
Szexepil: barkó
Pajor Tamás
(1961- )
© WAN2 |
Az Úr dandyje, aki püspöklila csuhák helyett Elvis Presley Hawaii-fixációját idézi meg. Az egykori parkán-király megszabadult minden világi démontól. A Szent Szellemmel betöltekezett underground rongylábherceg szerint már az amcsi sportkocsi és a kalaptartóra tett Biblia öltöztet leginkább, különös tekintettel a tévéprédikátori locsolkodós öltönyökre.
Styling: színes ingek mögött lapuló Biblia
Szexepil: ficsúros, Szent Szellemtől csillogó tekintet
Legát Tibor
(1965- )
© WAN2 |
Zenész, újságíró, rock and roll teoretikus, az egykori Kézi-Chopin énekese, underground sármőr, az utolsó magyar playboy. A Hogyan öltözzünk a halálunk napján című költői estjén kissé mámoros állapotban folyamatosan egy általa díszletként hozott porcelán hattyúhoz beszélt. Barátai húsz éve várják, hogy megjelentesse novelláskötetét. Addig is, ajánlott olvasmány a Pop című sorozata a Magyar Naracsban.
Styling: koncerten erős smink és csillogó ingek, a privát életben viszont szolid megjelenés
Szexepil: félhosszú haj