2013. december. 14. 14:39 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2013. december. 14. 15:36 Tudomány

Holdat ért Kína

Holdat ért Kína Csang'o-3 nevű ember nélküli űrszondája. Hasonló akcióra több mint négy évtizede nem volt példa. Az Egyesült Államok és a Szovjetunió mellett Kína a harmadik olyan állam, mely puha landolású űrszondát tudott a Holdra küldeni.

Holdat ért Kína Csang'o-3 nevű ember nélküli űrszondája. Hasonló akcióra több mint négy évtizede nem volt példa.

Az űrszonda a Szivárvány-öbölben érte el a Föld mellékbolygójának a felszínét. A pekingi űrközpontban üdvrivalgás köszöntötte a sikeres landolást. Ez az első alkalom, hogy kínai űreszköz leszállt valamely égitestre.

A Csang'o-3-at a Hosszú menetelés 3B típusú hordozórakétával indították küldetésére. A 140 kilós, hatkerekű, óránként 200 méteres sebességre képes holdjáró rovert a tervek szerint 24 órán belül leválasztják a szondáról és útjára indítják.

A kínai állami televízió már képeket is mutatott az űrszondáról a Hold felszínén, mely szombat este ért talajt. Az űrszondán található egy holdjáró is, mely hamarosan leválik az egységről és három hónapos tudományos munkát végez majd az égitest felszínén. A kínai állami média angol nyelvű tudósítását itt lehet követni.

Kína a harmadik olyan állam, mely űrszondát tudott juttatni a Hold felszínére: a két korább állam az Egyesült Államok, és a Szovjetunió volt. A legutolsó ilyen akció 1976-ban történt, akkor a szovjet Luna 24 szállt le a Föld mellékbolygójára.

A Csang'o-3 küldetése az egyszerre tudományos, nemzetgazdasági és nemzetvédelmi célokat szolgáló kínai Hold-program második szakaszának része, az eddigi legbonyolultabb feladat. A harmadik szakaszban a program szerint még 2017 előtt Holdról származó mintákat gyűjtenek be és hoznak a Földre, majd 2024 körül mindezt követné a kínai űrhajós Holdra szállása. A szakértők ugyanakkor hozzáteszik, a Hold nem az utolsó állomása a kínai űrkutatásnak.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.