Kell fluorid az ivóvízbe? Komcsi vagy cukoripari ördögi trükk? Igaza lehet Trump oltásellenes miniszterjelöltjének?

7 perc

2024.11.25. 12:30

2024.11.25. 12:52

Túl kevés se jó, de a sok is megárt: a tudósok most kezdik újraértékelni, miképpen érdemes adagolni a fluoridot a fogak védelmére. Szülők figyelmébe: a gyerek tényleg ne nyelje le a fogkrémet!

Ez itt nem Amerika: Magyarországon nem kevernek fluoridot az ivóvízbe. Az USA-ban viszont ezzel is szaporodott azoknak a vitáknak a száma, amelyeket elnökké választása óta Donald Trump kavar. Egészségügyi miniszternek jelölte azt a Robert Kennedyt, aki tudománytalan nézeteiről is ismert (egyebek mellett híve annak a tévhitnek, amely szerint a kanyaró elleni oltás autizmust okoz). De van olyan is, amiben akár igaza is lehet. Például abban is, ha hadat üzen a junk food néven ismert egészségtelen tömegkajáknak.

Kennedy egyik ígérete, hogy megszünteti az ivóvíz fluoriddal történő dúsítását. Pedig mivel a fogak egészségéhez fluoridra van szükség, ez igen fontos és hasznos közegészségügyi újítás. Vagy legalábbis az volt, amikor bevezették. Alkalmazását 1945-ben kezdték, és manapság az amerikai háztartások kétharmadában fluoridos víz folyik a csapból.

Néhány évtized elteltével meg is mutatkozott az eredmény: az USA-ban 1966 és 1994 között a 12 éves gyerekeknek 68 százalékkal kevesebb rossz, tömött vagy hiányzó foguk volt, mint korábban. Az intézkedés elsősorban azoknál a gyerekeknél számít sokat, akik nem jutnak egészséges ételhez, és ritkán látja őket fogorvos. Az amerikai járványügyi hivatal (CDC) szerint az ivóvíz dúsítása fluoriddal a múlt század tíz legjelentősebb közegészségügyi vívmányának egyike.

Ez aligha lepi meg az olvasót, hiszen a fogkrémeket is azzal reklámozzák, hogy fluoridtartalmuk megóvja a fogakat. Miért lehet baj mégis a fluoriddal? Azért, mert nemcsak a túl kevés, hanem a túl sok fluorid is bajt okozhat.