Nemzetközi lapszemle: Megkerüli az EU Orbánék Ukrajna ügyében tanúsított ellenállását?

10 perc

2024.10.17. 08:45

2024.10.17. 09:49

A mai uniós csúcson megpróbálják rávenni Orbán Viktort, hogy ne akadályozza Ukrajna megsegítését, de van más terv is, írja az EUobserver. Elismerően nyilatkozott Orbán Viktorról Edi Rama albán elnök. Az európai menekültpolitikával foglalkozik a Die Zeit, a Neue Zürcher Zeitung és a Le Figaro. Teljesen elhibázott Biden Közel-Kelet-politikája, írja a The Wall Street Journal. Az amerikai elnökválasztás közeledtével búskomorság telepszik Ukrajnára, állítja a The Washington Post.

The Washington Post

Sem Kamala Harris, sem Donald Trump nem veszi észre, hogy már a világháború felé tartunk, noha alig négy hónap alatt kétszer is Mar-a-Lagóban jár a Putyinhoz törleszkedő Orbán Viktor. Erre figyelmeztet George Will, akinek elemzései 50 éve jelennek meg a lapban. A felfordulást a kínai–orosz–iráni–észak-koreai-tengely szítja, és ezt is figyelembe kell venni, amikor az amerikaiak arról határoznak, ki legyen a következő elnök.

Lehet, hogy az utókor egy nap majd úgy értékeli: az új világégés kezdete a Krím megszállása volt, és hogy az USA már azelőtt beszállt, hogy a héten közölte: korszerű légvédelmi rendszert küld Izraelbe, nagyjából 100 fős kezelőszemélyzettel együtt.

Sok a hasonlatosság a második világháború előtti helyzettel, csak pl. Amerika most nem Nagy-Britanniának ad fegyvereket és hírszerzési értesüléseket, hanem Ukrajnának és Izraelnek, mivel mindkét állam a túlélésért és a civilizációért küzd.

A napokban a német és a brit titkosszolgálat is az egyre fokozódó orosz aknamunkáról számolt be. Észak-koreai szakértők segítenek az oroszoknak ballisztikus rakétákat célra irányítani Ukrajnában. És ha figyelembe vesszük azt is, amit Kína csinál, akkor a háborúközeli fejlemények a föld 24 időzónájából már hatra terjednek ki.