Az amerikai alkotmány védi a tömeggyilkosok kedvenc gépkarabélyát, amellyel Trumpra is lőttek
Volt, amikor tilos volt árulni félautomata fegyvert az Egyesült Államokban, mígnem a fegyvertartás szabadságát rögzítő második alkotmánykiegészítésre hivatkozva engedélyezték azt.
Az alig húszéves Thomas Matthew Crooks által a pennsylvaniai Butlerben, egy raktárépület tetején a Donald Trump elleni merényletre használt AR–15 félautomata gépkarabély kifejlesztését az váltotta ki, hogy az amerikaiak is szerettek volna a nagy sikerű szovjet AK–47-es Kalasnyikovhoz hasonlót. A megbízást 1957-ben a Fairchild repülőgépgyártó kézifegyverekkel foglalkozó ArmaLite divíziójának vezető tervezője, Eugene Stoner kapta. A feladata az volt, hogy olyan gépkarabélyt alkosson, amely legfeljebb hat font (2,7 kilogramm) súlyú, s teljes vagy félautomata üzemmódban nagy sebességgel olyan lövedéket lő ki, amely 500 yard (457 méter) távolságból átüti a rohamsisakot vagy a hagyományos testpáncélt.
Az AR–15 – amely arról kapta a nevét, hogy az ArmaLite 15. „alkotása” volt – a súlycsökkentés érdekében nem acélból és fából készült, mint a korábbi gépkarabélyok, hanem alapvetően alumíniumból, és kemény műanyagot is tartalmazott. A katonák ezért eleinte lenézték, ám megnyerte őket, hogy a kiegyensúlyozott, csak kicsit visszarúgó fegyver hatékonynak bizonyult a közelharcban.