Újabb veszélyes kullancsfaj leselkedik ránk, fontos még óvatosabbnak lenni
A korábbiaknál is veszélyesebb kullancsfaj jelent meg nemrég Magyarországon. Aggodalomra annyira van ok, amennyire általában érdemes aggódni a vérszívók miatt.
Tünde (székesfehérvári újságíró) az anyajegyei miatt rendszeresen, rutinszerűen ellenőrzi a bőrét, egy alkalommal azonban – épp egy kirándulást követően – mégsem volt elég alapos. Csak másnap találta meg a vérszívót a térdhajlatában. A kullancs eltávolítása után nem sokkal egyértelműen ki is rajzolódott a bőrén a 4-5 cm átmérőjű, kokárdaszerű, sávos gyulladás. A Lyme-folt tankönyvi tüneteinek köszönhetően az orvos gyorsan megállapította a fertőzés tényét, és azonnal felírta az antibiotikum-kúrát, ami a jelenleg ismert egyetlen megoldás a betegség ellen.
Az mindenkibe belevésődött, hogy a kullancsok veszélyesek, mégis sok tévhit kering az apró vérszívókkal kapcsolatban. Az egyik, hogy a fákról „ugrik” – pontosabban: esik – az emberre. Ezzel szemben a parazita valójában az aljnövényzetben, bokrokon, fűben tanyázik, maximum másfél méteres magasságban. Innen sodródik vagy mászik át a természetben tartózkodó emberre. Városi környezetben, például parkokban éppúgy megtalálható, mint az erdőkben.