Vajda Zoltán, a költségvetési bizottság MSZP-s elnöke: Drukkolok Magyar Péternek és a Tisza Pártnak
A kormány hamarosan benyújtja a jövő évi költségvetést, amitől jelentős gazdasági élénkülést vár, és amit a kritikusai már most sok kétellyel kezelnek. Az Országgyűlés költségvetési bizottságának az MSZP-által delegált elnökét, Vajda Zoltánt faggattuk, de nemcsak a büdzséről, hanem a politikai helyzetről is.
HVG: A költségvetési bizottság meghallgatta Varga Mihály pénzügyminisztert az éves beszámolóján arról is, hogy a novemberben benyújtandó 2025-ös költségvetés mit tartalmazhat. Ön milyennek látja a helyzetet?
Vajda Zoltán: 2022 óta, amióta képviselő és bizottsági elnök vagyok, mindig szóvá teszem, hogy a következő évi büdzsé nyár eleji megszavazása az egyik bődületes butaság, amit a Fidesz-kormány immáron tíz éve csinál. Minden normális európai országban az év végéhez közel fogadják el a költségvetést. Erre mindig az volt a válasz, hogy ők úgy csinálják, mi meg jól. A magyar kormány szerint ez kiszámíthatóságot biztosít, segíti a piaci szereplőket, a magánszemélyeket és a vállalatokat a jobb tervezésben. Ezzel nem értek egyet: ilyen változékony gazdasági környezetben nem lehet hosszú hónapokra előre tervezni.
HVG: A kabinet azzal érvel, hogy most az amerikai elnökválasztás miatt várnak november közepéig.
V. Z.: A pénzügyminiszter nem hozott érdemi érveket. Szerintem életszerűtlen, hogy a magyar büdzsé azon múljon, hogy Donald Tump újra elnök lesz-e. Varga Mihály – ebben a szerepében talán utolsó – költségvetését ismét majdnem recessziós helyzetben adja be. Évek óta nincs érdemi gazdasági növekedés, miközben negyedik éve drámai mértékű a deficit.
HVG: Legutóbbi kamatdöntésével az MNB gyakorlatilag visszahozta a tartós tartás politikáját. Hogy látja a helyzetet?
V. Z.: Helyeslem a lépést, ugyanakkor sajnálatos, hogy a csehekhez vagy a lengyelekhez képest nálunk továbbra is magas az alapkamat.
HVG: Az utóbbi hónapokban gyakran elhangzó érv, hogy valamiért nem költ a lakosság fogyasztásra.
V. Z.: A költségvetésben, az áfasoron ezermilliárdos lyuk keletkezett a tervezetthez képest. Borzasztóan hangzik, amikor Nagy Márton „gazdaság-visszafejlesztési miniszter” vagy más kormányzati szereplők az embereket hibáztatják, mondván: azért van gond, mert nem költ a lakosság. Szerintem az emberek egyszerűen racionálisan, óvatosan viselkednek. A választási kampányban hosszú hónapokon keresztül ezerszámra kellett olyan plakátokat nézni az országban, amelyek a sokadik atomháború kitörését jósolták. Ezek hatása máig megmaradt a fejekben.
HVG: Ön hogyan javítana a helyzeten?